Mlíkárna v Riegrových sadech v Praze

 

Typ/materiál: zděná restaurace s vyhlídkovou plošinou (historická rozhledna)

Lokalita: Riegrovy sady nad areálem VŠE v Praze

Nadmořská výška:

Okres:  Praha

Období výstavby: konec 19. stol.

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 6m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 6m

Počet schodů: 29

Otevírací doba: denně 10 – 23 hod.

Přístup:  např. z ulice Italská, stavba se nalézá uprostřed parku ukrytá mezi stromy

Výhled: prakticky žádný (okolní stromy)

Historie: Při procházce po pražském Riegrově sadu na Vinohradech můžeme mezi stromy narazit na celkem dobře ukrytou stavbu téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od konce 19. století.

     Přízemní pozdně klasicistní stavba je součástí zahrady Kanálka, která zde vznikla jako výletní místo na konci 18. století. Dnes je tato stavba někdy označována jako „Mlíkárna“ – to z dob, kdy zde byla umístěna cukrárnička, kam návštěvníci chodili na oblíbenou skleničku mléka.

     Po druhé světové válce byla Mlíkárna zanechána svému osudu a stala se ruinou. Objevovaly se dokonce názory, aby byla celá stavba odstraněna. V roce 1999 objekt od Magistrátu převzala MČ Praha 2. Případná rekonstrukce se však jevila jako problematická, neboť Mlíkárna byla kulturní památkou, ke které navíc nevedly žádné inženýrské sítě.

     Na lepší časy se pomalu začalo blýskat na konci roku 2002, kdy stavba přešla po předchozím výběrovém řízení do pronájmu soukromých investorů, kteří po čase provedli její rekonstrukci. Nová Mlíkárna byla znovu veřejnosti otevřena jako restaurace a „vyhlídkový pavilon“ v roce 2009. Výhled na Prahu z její horní plošiny však nehledejte – Mlíkárna je zasazena mezi okolními daleko vyššími stromy. Přesto lze na panorama Hradčan shlédnou z nedalekého místa v Riegrových sadech.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: D.Sedlák (2010)

 

Foto: vlastní archiv (2002)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: