Rozhledna „U Borovice“ u Roprachtic

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: místo zvané „U Borovice“ u obce Roprachtice, cca 15km severovýchodně od Semil

GPS: 50.6603817N, 15.4015178E

Nadmořská výška: 670m

Okres: Semily

Období výstavby: duben 2008 - listopad 2009

Oficiální zpřístupnění: 17. listopadu 2009

Celková výška: 18m

Výška vyhlídkové plošiny: 13m

Počet schodů: 70

Otevírací doba: Otevřeno je za dobré viditelnosti o sobotách a nedělích od 10 do 16 hodin, v zimním období od 10 do 15 hodin. V době letních prázdnin denně od 10 do 16 hodin. Mimo tuto dobu jen po předchozí domluvě na tel. 606 620 494 nebo 606 159 615.

Přístup: Rozhledna stojí při silnici č. 289 spojující Semily a Vysoké nad Jizerou, u rozhledny se nachází parkoviště. Místem vede žlutá TZT spojující Poniklou a Roztoky u Semil.

Výhled: Ještěd, Bezděz, Jizera, Štěpánka, Kozí Hřbety, Žalý, Benecko, obrysy Orlických hor, Tábor, Kozákov, Milešovka. Orientaci ve výhledu umožňují popisky na rcholu věže.

Historie: Turistickou rozhlednu, která svým vzhledem připomíná strážní věž s dřevěným ochozem, vystavěl v letech 2008 až 2009 na svém pozemku pan František Hubař. Rozhledna stojí na místě s dalekými rozhledy u obce Roprachtice na Semilsku a to v místě, kde dříve stávala triangulační věž.

Rozhledna byla vystavěna dle plánů místní projektantky Věry Sůvové ve spolupráci s firmami z blízkého okolí (stavební část provedla Stavební společnost Martinice s.r.o., tesařské práce Václav a Josef Pacholíkovi, kovanou mříž u vstupu zhotovil Jan Pacholík). Samotný kámen byl přivezen ze zrušeného lomu z Tanvaldu, ze Starých Hamrů z rušené řeznické ledárny a z dalších míst v nejbližším okolí. Na dřevěné části byl použit modřín (schodiště, vnější část ochozu) a smrk (vnitřní část ochozu). Vyhlídka se nabízí z výšky 13 metrů, dalších pět metrů tvoří ocelovo-dřevěný zastřešený ochoz. Zezdola k němu vede 70 schodů dřevěného točitého schodiště.

Roprachtická rozhledna byla otevřena 17. listopadu 2009. Slavnostní otevření se konalo společně se vzpomínkovou akcí na 17. listopad 1989, kterou zorganizovalo občanské sdružení Cervus Semilensis. O hudební doprovod se postarala semilská kapela Johny Walker Band. Celou akci bohužel pokazila hustá mlha, která omezila výhled pouze na několik metrů. O rok později vyrostlo pod rozhlednou zázemí pro turisty v podobě malé roubenky, do které bylo později umístěno malé muzeum historických psacích strojů.

Od srpna 2017 je areál s rozhlednou nabízen k prodeji...

 

Název rozhledny "U Borovice" je odvozen od cca 35 let staré borovice, která roste naproti veži přes silnici. Dříve na tomto místě rostly dokonce tři borovice. Místo bylo dříve známé především formanům s povozy, kteří tudy jezdili z Jičína a Mladé Boleslavi dále do hor. Místo "U borovice" bývalo často zaváto sněhem. Jeho odstranění (pluhováním koňmi nebo prohazováním lopatou) trvalo vždy delší dobu. Povoz, který místem projel, pak mohl dál pokračovat směrem do Krkonoš.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Novák (březen 2020)

 

Foto: Ziky (červenec 2013)

 

Foto: A.Průšová (2012)

 

Foto: J.Šlapák (2011)

 

Foto: M.Klofec (2010)

 

Foto: V.Vršovský (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: