Rozhledna Velký Roudný u Slezské Harty

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: kopec Velký Roudný u Slezské Harty, cca 20km jihovýchodně od Bruntálu

GPS: 49°53'28.326"N, 17°31'21.228"E

Nadmořská výška: 780m

Okres: Bruntál

Období výstavby: červen-říjen 2007

Oficiální zpřístupnění: 27. října 2007

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 17m

Počet schodů: 72

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: do obce Roudno možno odbočit ze silnice č. 46 Opava-Moravský Beroun v obci Bílčice (ve směru na vodní nádrž Slezská Harta), na vrchol vede z Roudna zelená TZ (cca 1,5km), automobil možno nechat na menší odstavné ploše pod kopcem

Výhled: Hrubý a Nízký Jeseník, Krnovsko, Opavsko, Oderské vrchy, vodní nádrž Slezská Harta

Historie: Novou dominantou – dřevěnou rozhlednou na betonové základně - se může od podzimu roku 2007 pyšnit vrcholek vyhaslé sopky Velký Roudný (780 metrů) u obce Roudno nedaleko přehradní nádrže Slezská Harta.

                Současná rozhledna byla vybudována z finančních prostředků mikroregionu Slezská Harta, nedaleké obce Roudno a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Její výstavba byla plánovaná téměř dva roky. V průběhu přípravných prací musela stavba rozhledny dokonce v únoru 2006 získat vládním usnesením výjimku ze zákona o ochraně krajiny a přírody, neboť je lokalita Velký Roudný národní přírodní památkou. Stavební práce byly zahájeny 13. června 2007, kdy společnost Hydrospol ze Starého Města zahájila stavbu základových patek z betonu a lomového kamene. Následně dne 1. července 2007 byl při tradiční pouti na Velký Roudný posvěcen základní kámen k rozhledně. Původní termín otevření stavby na konci září 2007 byl posunut na sobotu 27. října 2007, kdy byla věž slavnostně zpřístupněna.

            Rozhledna Velký Roudný je dřevěná šestipatrová konstrukce s krytým ochozem 17 metrů nad zemí. Jako stavební materiál bylo použito 18 tun modřínového dřeva. To dodala firma Hranex z Holčic. Montáž dřevěné konstrukce podle projektu Vladimíra Šarmana z Krnova (autor rozhledny na Ježníku u Krnova) provedla firma pana Balcárka Fido s.r.o. z Bruntálu. Úspěšná kolaudace proběhla 5. října 2007. Náklady na výstavbu rozhledny činily cca 1,34 mil. Kč. V roce 2013 byla stavba převedena z Mikroregionu Slezská Harta do majetku obce Roudno.

            Kromě rozhledny je možné na vrcholku nalézt zděnou kapli s křížovou cestou z roku 1933 vystavěnou rodem Šternberků (její obnova proběhla v roce 1998). Dříve stávala na Velkém Roudném i výletní kantýna.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: J.Šlapák (září 2011)

 

   

 

  

Foto: M.Čada (leden 2008)

 

         

Foto se svolením: lugosy.euweb.cz (2007)

 

Foto: www.mubruntal.cz

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: