Rozhledna na vodojemu Rubačka u Velkého Meziříčí

 

Popis: rubacka8Typ/materiál: železná

Lokalita: rozhledna postavená nad vodojemem na kopci Rubačka mezi vesnicemi Nový Telečkov a Baliny, cca 6 km jihozápadně od Velkého Meziříčí

GPS: 49°19'23.111"N, 15°57'27.093"E

Nadmořská výška: 580 m

Okres: Žďár nad Sázavou

Období výstavby: jaro 2009

Oficiální zpřístupnění: jaro 2009

Celková výška:10m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 42

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: na vrchol nevede žádná turistická značka, autem se dá však vyjet až k vodojemu. Na křižovatce před Oslavičkou se dáte doprava (směrem od Meziříčí) na Nový Telečkov. Po pravé straně je kopec Rubačka s rozhlednou. Zhruba v polovině stoupání je vpravo velká betonová plocha, vypadá jako malé parkoviště. Cesta ale pokračuje dál přes tuto plochu lesem nahoru až k vodojemu. Pěší přístup je nejlépe ze železniční stanice Oslavička, nejdříve po silnici na Nový Telečkov, u kopce jakoukoli cestou nebo lesem vzhůru.

Výhled: Po zpřístupnění věže byl výhled částečně kryt okolními stromy, nicméně bylo možné dohlédnout na Velké Meziříčí s dálničním mostem, opačným směrem vesnice Nový Telečkov. Postupem času rozhlednu přerostly okolní stromy a výhled zcela znemožnily.

Historie: Železné schodiště s vyhlídkovou plošinou se od jara 2009 tyčí nad vodojemem u obce Baliny na kopci Rubačka nedaleko Velkého Meziříčí. Železnou rozhlednu (společně s rekonstrukcí vodojemu) nechal na Rubačce vybudovat místní Svazek obcí "Vodovody a kanalizace". Samotnou stavbu provedla třebíčská divize Vodárenská a.s.

Vodojem Baliny je součástí přivaděče pitné vody z nádrže Mostiště. Svému účelu slouží od roku 1966. Jeho rekonstrukce v roce 2009 byla součástí rozsáhlého projektu financovaného z větší části Evropskou unií. V posledních letech je výhled z rozhledny značně omezen okolní rostoucí vegetací...

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: P.Zágora (2012)

 

Popis: rubacka1  Popis: rubacka4  Popis: rubacka2  Popis: rubacka3 

 

 Popis: rubacka5  Popis: rubacka6  Popis: rubacka7 

Foto: D. Voříšková (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: rubacka-mapa1  Popis: rubacka-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: