Rozhledna na Sedle u Albrechtic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: kopec Sedlo (902m), cca 100m od vrcholové kóty, u osady Albrechtice, cca 8km jihovýchodně od Sušice, cca 35km jihovýchodně od Klatov

GPS: 49.1901778N, 13.5692164E

Nadmořská výška: 900m

Okres: Klatovy

Období výstavby: podzim 2006 (pouze základové patky) a září-listopad 2009  

Oficiální zpřístupnění: 13. prosince 2009

Celková výška: 27,75m

Výška vyhlídkové plošiny: 23,75m

Počet schodů: 139

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od penzionu Pod Sedlem (na konci osady Albrechtice), u kterého lze zaparkovat (49.1985700N, 13.5631708E), vede k rozhledně červená TZT (lesní cesta/pěšina), délka trasy je zhruba 1,5km s převýšením 140m. Z opačné strany je červená TZT přivedena od rozcestí Žlíbek (cca 4km), které se nachází na přístupové cestě pod hradem Kašperk.

Výhled: většina západní části Šumavy (Javorník, Roklan, Antýgl, Poledník, Ždánidla, Plesná, Gr. Falkenstein, Gr. Arber, Pancíř), Čerchov a některé vzdálenější vrcholky Českého lesa (zřejmě v oblasti Přimdy), Svatobor, Doubrava, Běleč, Bělýšov, Radyně, Brdy

Historie: Vrch Sedlo (902m) je zalesněný kopec nabízející daleké výhledy. Skupina nadšenců z obce Podmokly, říkající si "Klub přátel zdravého pohybu a erotické svěžesti", již delší čas zasněně hovořila o bývalé vojenské pozorovatelně na vrcholu Sedla vystavěné zde za 2. světové války. Na podzim roku 2002 se podařilo přejít od snů k činům. Ing. arch. Pavel Ullmann byl vyzván aby vytvořil studii nové rozhledny. Na ministerstvo vnitra byl podán návrh na registraci sdružení s názvem "Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle" s cílem zajistit projektovou dokumentaci a následně finanční prostředky na výstavbu nové rozhledny na vrcholu bývalého keltského hradiště Sedlo. Projekční a technickou stránku projektu sponzorsky zastřešila firma PONTEX s.r.o.

                Po provedení archeologického průzkumu v létě 2006 byly na podzim téhož roku připraveny základové patky budoucí rozhledny. Další práce však zastavily chybějící finance. S výraznou pomocí z dotace EU byla rozhledna vystavěna až v průběhu roku 2009 a slavnostně otevřena dne 13. prosince 2009.

                Konstrukce věže je vyrobena ze smrkového dřeva. Půdorys má tvar sedmiúhelníku a je inspirován keltským vzorem. Samotnou realizaci rozhledny provedla společnost Haas Fertigbau, a.s.  

                Rozhledna přišla na přibližně 6,5 milionu korun. Peníze sdružení získalo z fondů Evropské unie (ROP NUTS II Jihozápad), od Plzeňského kraje z darů obyvatelstva i firem (možnost zakoupit si vlastní schod za částku 5 tis. Kč).

                V květnu 2010 získala rozhledna nejvyšší ocenění v soutěži Stavba roku 2009 v Plzeňském kraji v kategorii "Sportovní a volnočasové stavby".

                Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle ukončilo svoji činnost se závěrem roku 2015. Rozhlednu na základě jednání za symbolickou jednu korunu převedlo na základě předchozích jednání na město Sušice.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: A.Průšová (červenec 2016)

 

        

Foto: A.Průšová (červenec 2012)

 

              

Foto: vlastní archiv (červenec 2010)

 

        

 

      

Foto: M.Špád (prosinec 2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: