Semenec u Týna nad Vltavou

 

Typ/materiál: betonová

Lokalita: návrší Semenec asi 1 km západně od Týna nad Vltavou, cca 25 km severně od Českých Budějovic

GPS: 49.2305914N, 14.4100719E

Nadmořská výška: 415m

Okres: České Budějovice

Období výstavby: 1930

Oficiální zpřístupnění: 1930

Celková výška: 7 m

Výška vyhlídkové plošiny: 4 m

Počet schodů: 21

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z centra města po červené TZ, cesta vede alejí po asfaltové komunikaci

Výhled: část města Týn nad Vltavou, pohled k soutoku Vltavy a Lužnice, komíny jaderné elektrárny Temelín, výhled směrem severním omezen pouze na blízký vršek Semenec

Historie: Jedna z našich nejmenších rozhleden se nachází na úpatí návrší Semenec (441m) na západním okraji města Týn n. Vltavou. Místu se dříve říkalo “Na Spravedlnosti”, jméno Semenec získalo podle blízkého lesa. Kdysi na tomto místě bylo městské popraviště, od roku 1922 pak zásluhou KČT a místního okrašlovacího spolku dřevěný vyhlídkový altán. Jednalo se o stavbu, kterou členové spolků zakoupili za zbytkovou cenu na vltavskotýnské živnostenské výstavě, kde ji prezentovala kruhová cihelna pana M. Máry. Když byl altán v roce 1930 přenesen do nedalekého lesa Bedrník, vyrostla na jeho místě podle návrhu architekta Jaroslava Vojny 7 metrů vysoká betonová rozhledna. Městská kronika rozhlednu zmiňuje až v roce 1965, kdy nechal v jejím okolí zahradník Jan Votoček vykácet akáty pro lepší rozhled.

            Na vyhlídkovou plošinu ve výši 5 metrů nad zemí dnes vystoupáme po točitém schodišti s 21 schody. Pokochat se můžeme pohledem na město Týn a na údolí řeky Vltavy. Za obzorem se rýsují chladící věže elektrárny Temelín.

V létě 2006 proběhla oprava věže. Pří ní získala rozhledna nový nátěr a zábradlí. Opraveno bylo schodiště a nad srázem se vybudovalo zábradlí. Areál doplnily lavičky se stolkem. S rekonstrukcí vyhlídky pomáhali také účastníci mezinárodního workcampu.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: D.Sedlák (2009)

 

 

         

 

        

 

   

Foto: M.Klofec (2008)

 

 

       

Foto: J.Velc (2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: