Rozhledna na Šibeníku v Mostě

 

Typ/materiál: kovová rozhledna s dřevěným opláštěním

Lokalita: vrch Šibeník (též Šibeniční vrch, německy Galgenberg, podle místa bývalého městského popraviště)

GPS:

Nadmořská výška: 320m

Okres: Most

Období výstavby: podzim 2018 (zemní práce), únor až červen 2019 (nadzemní konstrukce)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 25,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 21m

Počet schodů: 113

Otevírací doba: https://www.facebook.com/Funpark-Most-314384146122842/

Přístup: Zalesněné mírné návrší Šibeník je pěšky snadno dostupné z blízkého centrálního mosteckého náměstí, popř. od OC Central Most. V okolí je řada parkovišť, např. v ulicích Jana Palacha nebo Jiřího z Poděbrad.

Výhled: město Most, západním směrem okolní kopce Ressl, Široký vrch a Hněvín, jezero Most, severně nedaleký vrch Špičák, směrem k východu vrch Zlatník, pásmo Krušných hor, České Středohoří

Historie: Zalesněné návrší Šibeník se nachází v centru města Most. Od konce 19. stol. do 60. let 20. stol. se na Šibeníku nacházelo vojenské cvičiště. Za 2. sv. války zde bylo umístěno stanoviště německé armády, která střežila petrochemický kombinát v Záluží. Myšlenka vytvořit na Šibeníku odpočinkové místo se poprvé objevila v roce 1964 v usnesení vlády o likvidaci starého Mostu. Od roku 1966 byl pak Šibeník postupně přeměňován v příměstský park vybavený v 80. letech dvěma dětskými hřišti. Naopak nepodařilo se zrealizovat plány z tehdejší doby na výstavbu muzea, cukrárny se čtenářským koutkem, letního kina s restaurací a vybudování několika vodních ploch. V roce 2006 odpočinkovou zónu doplnil na jižním úpatí Šibeníku oplocený skatepark. Ze západní části vrcholu zmizely poslední pozůstatky vojenských zákopů. V areálu dále vyrostla dirtová dráha pro extrémní cyklisty, venkovní posilovna, běžecké trati, naučná stezka, lavičky a veřejné osvětlení.

Další zatraktivnění lokality bylo odstartováno v roce 2017, kdy mostecký magistrát zveřejnil studii, podle které měly vyrůst na Šibeníku 3D bludiště, dětské hřiště a vyhlídková věž. Studii připravila na zakázku brněnská firma Unipark s.r.o. (Ing. Arch. Jana Rutrlová, Ing. Eva Papoušková, Ing. Jan Macků) stavící obdobná zábavní centra i v zahraniční. Zástupci Mostu se přitom nechali inspirovat podobným areálem, který tato společnost postavila v roce 2015 v nedalekém městečku Osek. Návrh nové vyhlídkové věže na Šibeníku posléze zaujal veřejnost natolik, že na jaře 2018 zvítězil ve veřejném hlasování ankety Dřevěná stavba roku 2018 (vyhlašuje Nadace dřevo pro život) v kategorii „Dřevěné konstrukce – návrhy“. Odborná porota návrh ocenila jako třetí nejlepší dřevěnou stavbu roku (v anketě soutěžilo celkem 95 staveb v osmi kategoriích). O dva roky později pak v téže anketě vynesl hlas veřejnosti zrealizovaný návrh na první místo v kategorii "Dřevěné konstrukce - realizace".

Nový areál na vrchu Šibeník měl být podle původního předpokladu vybudován v roce 2018. Díky průtahům při výběru dodavatele stavby se realizace nakonec uskutečnila na podzim 2018 (provedeny zemní práce, základy a inženýrské sítě) a od února do června 2019 (nadzemní část). Dodavatelem stavby se stala firma Společnost 3D bludiště Most zahrnující zhotovitele Gardenline, s.r.o. z Litoměřic, TR Antoš, s.r.o. z Turnova a Taros Nova, s.r.o. z Rožnova pod Radhoštěm. Celkové náklady na zvotovení FUNPARK (3D bludiště s rozhlednou), jak byl projekt nazván, činily cca 34,5 mil. Kč vč. DPH. Samotná vyhlídková věž je dominantou parku, má tvar štíhlého válce ve vrcholu šikmo seříznutého. Nosná konstrukce je kovová opláštěná svisle orientovanými dřevěnými lamelami. Bludiště je třípatrové s výškou do 10 metrů, obsahuje 25 lanových překážek a 19 přestupových domečků.

Slavnostně byl areál bludiště s vyhlídkovou věží otevřen v pátek 28. června 2019. O jeho provoz se stará městská společnost Sportovní hala Most, která na Šibeníku provozuje skatepark.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: V.Vozka (duben 2020)

 

            

Foto: V.Vozka (srpen 2019)

 

                 

         

Foto: Ziky (srpen 2019)

 

            

Foto: Gep (červenec 2019)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření (28. 6. 2019)

 

 

Foto: V.Vozka (květen 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: