Rozhledna na Signálu u Horní Radechové

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky

Lokalita: návrší Signál nad osadou Slavíkov (obec Horní Radechová), cca5km severně od Náchoda

GPS:  50.4613439N, 16.1664211E

Nadmořská výška: 501m

Okres: Náchod

Období výstavby: květen-listopad 2014

Oficiální zpřístupnění: 13. prosince 2014

Celková výška: 29m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 125

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Horní Radechová se nachází při silnici Náchod-Červený Kostelec. Z Horní Radechové vede značená odbočka do osady Slavíkov. Po projetí osady se rozhledna nachází na návrší nad touto osadou, v její blízkosti vede po asfaltce červená TZT spojující Náchod a Hronov (viz mapka níže).

Výhled: výhledy na Ostaš, Broumovské stěny, částečně Javoří hory, Jestřebí hory, Zvičinu, Krkonoše, polské Góry Stolowe, Orlické hory nebo Kralický Sněžník

Historie: Dřevěná rozhledna vyrostla na návrší Signál (501m) u osady Slavíkov (obec Horní Radechová) na podzim 2014. Její vybudování bylo součástí projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ a na její realizaci se podílela obec Horní Radechová společně s Euroregionem Glacensis a s destinační společností Branka, o.p.s., která se zabývá rozvojem cestovního ruchu v Kladském pomezí (teprve až její třetí žádost o evropskou dotaci byla úspěšná). V rámci tohoto projektu byly současně postaveny na české straně hranice rozhledny na Čápu u Teplic nad Metují, u Horní Čermné, v Žernově a na Stachelbergu u Trutnova.

                Téměř 30m vysoká rozhledna vznikla podle projektu Ing. Antonína Olšiny. Zhotovitelem byla firma TESMEN, s.r.o. z Olešnice nedaleko Červeného Kostelce. Náklady na stavbu rozhledny dosáhly cca 3,4 mil. Kč, přičemž obec Horní Radechová se podílela desetinou nákladů. S nákupem pozemku a dalšími výdaji nakonec výdaje obce představovaly cca 700 tis. Kč.

                V blízkosti rozhledny se nacházejí bunkry z doby před 2. sv. válkou.

                Slavnostní otevření rozhledny na Signálu proběhlo v sobotu 13. prosince 2014 (stavbu posvětil vikář náchodského vikariátu Václav Hégr, lidé ochutnali občerstvení ve staročeském duchu, k poslechu hrála kapela Klapeto).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

    

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

         

        

Foto: J.Šlapák (únor 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: