Vyhlídková věž Na Chlumu u Slatiňan

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna s dřevěným krytým vyhlídkovým ochozem

Lokalita: rozhledna leží v lokalitě Na Chlumu na jižním úpatí kopce Hůra (403m) cca 3km západně od Slatiňan a 7km jižně od Chrudimi

GPS: 49°54'5.901"N, 15°47'36.953"E

Nadmořská výška: 370m

Okres: Chrudim

Období výstavby: přelom 19. a 20. století (novodobá rekonstrukce listopad-prosinec 2013)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: cca 3m

Počet schodů: 18

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: rozhledna se nachází v zámeckém parku v místě Na Chlumu asi 1,5km jižně od Kočičího hrádku, vede sem zelená TZ (ze Slatiňan cca 3 km)

Výhled: převážně nemožný díky okolním stromům

Historie: Rozhlednu v zámeckém parku ve Slatiňanech u Chrudimi nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět zdejší majitel panství kníže František Josef Auersperk (proto se můžeme setkat s pojmenováním Auersperská vyhlídka, jindy se zase hovoří o Vlčím hrádku) jako protipožární hlásku a za účelem výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na masivní kamenné podezdívce spočíval dřevěný krytý ochoz, díky kterému činila výška rozhledny cca 10 metrů. Věž byla vystavěna v lokalitě „Na Chlumu“ (370m) nedaleko od vrcholku Hůry (403m).

            Po druhé světové válce, kdy byla obora zrušena, se o věž nikdo nestaral, a ta se záhy proměnila v kamenné torzo. O obnovu rozhledny se v 90. letech 20. století pokusila skupina místních skautů. Jejich snahy však narazily na nevyjasněné vlastnické vztahy (restituční nároky šlechtických potomků Trauttmansdorfů). Obdobně dopadlo i úsilí občanského sdružení Altus z Chrudimi, které o záchranu stavby usilovalo od roku 1999. Na základě výzvy v regionálním tisku shromažďovalo historické prameny, povolení úřadů, finance od sponzorů atd. Nechalo rovněž vypracovat studii na rekonstrukci věže od Jana Picpauera z chrudimské společnosti Vertikál. Později se do iniciativy vložili zástupci Mikroregionu Chrudimsko. Jeho výbor se dokonce v roce 2007 usnesl, že by opravená vyhlídka měla nést jméno „Nevyhlídka“ a pro propagaci v rámci cestovního ruchu a turismu bylo vymyšleno i motto: ´Věž, ze které neuvidíte, přesto ji musíte vidět´. V plánu bylo rozhlednu opravit a otevřít na podzim 2008, což se však nezdařilo.

            Zásadní obrat k lepšímu nastal poté, co je majitelem ruiny stal státní podnik Lesy ČR. Na podzim 2013 nechal za cca 600 tis. Kč provést rekonstrukci, v rámci které bylo opraveno zdivo a podle dřívější podoby vztyčen nový vyhlídkový ochoz. Od poloviny prosince 2013 je zrekonstruovaná vyhlídka opět volně přístupná, výhledy jsou však znemožněny okolními stromy.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

Foto: P.Urbanec (červenec 2018)

 

     

Foto: J.Štekl (březen 2014)

 

     

Foto: D.Sedlák (leden 2014)

 

         

Foto: J.Šlapák (leden 2014)

 

             

Foto: J.Sokol (15.12.2013)

 

    

Foto: V.Vozka (3.12.2013)

 

slatinany12  slatinany13  slatinany11  slatinany10

Foto: D.Sedlák (srpen 2009)

 

slatinany-stary

dřívější vzhled rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

slatinany-mapa1  slatinany-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: