Vyhlídková věž Špalkova vinice u Znojma

 

Typ/materiál: dřevěná

Lokalita: západní úpatí Kraví hory (347m) – okraj vinice, cca 2km jižně od Znojma

GPS: 48.8399675N, 16.0313903E

Nadmořská výška: 330m

Okres: Znojmo

Období výstavby: 2011

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: cca 3m

Počet schodů: 12

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z lesní cesty, která ve směru červené TZT spojuje Znojmo a Konice, vede (cca 2km od centra Znojma) k vyhlídce značená odbočka (cca 200m)

Výhled: díky okolním stromům je omezený pouze západním směrem – část Znojma, Pálava, Bílé Karpaty, za dobré viditelnosti Alpy, okolní obce (Nový Šaldorf, Konice…)

Historie: Přehlédnout vinice místního Vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu u Znojma mohou turisté od roku 2011 z nevysoké dřevěné vyhlídkové věže.

                Vyhlídku zbudovalo v oblasti Kraví hory vlastním nákladem Vinařství rodiny Špalkovy, přičemž o její výstavbu usiloval zhruba od roku 2007 místní Spolek přátel Hroznové kozy.

                Dřevěná konstrukce je za účelem delší životnosti vyrobena z akátového dřeva. Pod vyhlídkou se nachází osm hektarů vinohradů uvedeného vinařství. Součástí věžičky je panel, který informuje návštěvníky o tradičním hospodaření Vinařství rodiny Špalkovy, nedaleko při vstupu do oploceného areálu vinic je další informační panel Správy Národního parku Podyjí, který poučí kolemjdoucí o zajímavých geologických poměrech této lokality, která se nachází na rozhraní prvohorního Českého masivu a sníženiny karpatské prohlubně.         

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: J.Linhart (červen 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: