Zaniklá rozhledna „U Obrázku“ u Staroviček

 

Typ/materiál: dřevěná

Lokalita: vyvýšenina „U Obrázku“, cca 1km severovýchodně od obce Starovičky, cca 20km severozápadně od Břeclavi

GPS: 48.9153847N, 16.7842692E

Nadmořská výška: 265m

Okres: Břeclav

Období výstavby: květen-říjen 2007

Oficiální zpřístupnění:

Období zániku: říjen 2019

Celková výška: 7m

Výška vyhlídkové plošiny: 3m

Počet schodů: 15

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od budovy OÚ Starovičky vede do lokality s býv. rozhlednou cyklostezka Moravská vinná, kterou záhy vystřídá cyklostezka André. Délka trasy je celkem 1,3km s převýšením 70m. Lze jí absolvovat i autem, ikdyž poslední úsek vede jen po polní cestě mezi vinicemi.

Výhled: malebný výhled na Pálavu (orientaci usnadňují panoramatické tabule na vyhlídkové plošině od brněnské společnosti MK-Letecká fotografie a velkoplošná laboratoř)

Historie: Menší dřevěná vyhlídková věž se v letech 2007 až 2019 nacházela v oblasti Nové hory v lokalitě „U Obrázku“ nedaleko Staroviček u Hustopečí. I přes svoji malou výšku nabízela po zdolání 15 schodů výborný rozhled nejen na okolní vinohrady. Krytý ochoz byl umístěn ve výšce asi 3 metry nad zemí.

            Rozhodnutím místního zastupitelstva byla stavba rozhledny zahájena v květnu 2007 a koncem října téhož roku byla dokončena osazením stříšky. Její realizace se chopil místní truhlář Pavel Prát. Vlastní náklady na stavbu rozhledny nepřesáhly 50 tis. Kč, avšak v rámci celého projektu „Vybudování odpočinkových míst a výsadby poznávací aleje“ bylo nutno investovat celkově asi 120 tis. Kč. Na tomto projektu se významně finančně podílela Nadace Partnerství, která poskytla dotaci ve výši 50 tis. Kč, zbytek uhradila obec. V blízkosti věže současně vzniklo odpočinkové místo.           

            Přes průběžnou péči o rozhlednu se od roku 2014 její stav zhoršil natolik (zejména díky napadení hnilobou), že obec Starovičky provedla v říjnu 2019 její odstranění. Zároveň připravila projekt nové rozhledny, jejíž výstavba byla naplánována na rok 2020.           

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: vizualizace nové rozhledny, OÚ Starovičky (2020)

 

            

         

Foto: J.Šlapák (červenec 2017)

 

    

Foto: M.Kosek (2014)

 

        

Foto: M.Čada (2011)

 

    

Foto: Gep (2011)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: