Rozhledna „U Obrázku“ u Staroviček

 

Typ/materiál: dřevěná

Lokalita: vyvýšenina „U Obrázku“, cca 1km severovýchodně od obce Starovičky, cca 20km severozápadně od Břeclavi

GPS: 48°54'55.385"N, 16°47'3.3688"E

Nadmořská výška: 265m

Okres: Břeclav

Období výstavby: květen-říjen 2007

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 7m

Výška vyhlídkové plošiny: 3m

Počet schodů: 15

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z obce Starovičky se vydejme po cyklostezce „Moravská vinná“ ve směru na Velké Pavlovice, podjedeme pod dálnicí, za ní cyklostezka odbočuje vpravo, my se dáme vlevo a pak hned vpravo po polních cestách a zhruba po 200metrech jsme u cíle

Výhled: malebný výhled na Pálavu (orientaci usnadňují panoramatické tabule na vyhlídkové plošině od brněnské společnosti MK-Letecká fotografie a velkoplošná laboratoř)

Historie: Jedna z našich nejmenších dřevěných rozhleden, která dosahuje výšky cca 7 metrů, byla vztyčena v oblasti Nové hory na místě „U Obrázku“ nedaleko Staroviček u Hustopečí. I přes svoji malou výšku nabízí po zdolání 15 schodů výborný rozhled nejen na okolní vinohrady. Krytý ochoz je umístěn ve výšce asi 3 metry nad zemí.

            Rozhodnutím místního zastupitelstva byla stavba rozhledny zahájena v květnu 2007 a koncem října téhož roku byla dokončena osazením stříšky. Její realizace se chopil místní truhlář Pavel Prát. Vlastní náklady na stavbu rozhledny nepřesáhly 50 tis. Kč, avšak v rámci celého projektu „Vybudování odpočinkových míst a výsadby poznávací aleje“ bylo nutno investovat celkově asi 120 tis. Kč. Na tomto projektu se významně finančně podílela Nadace Partnerství, která poskytla dotaci ve výši 50 tis. Kč, zbytek uhradila obec. V blízkosti věže současně vzniklo odpočinkové místo.           

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

         

Foto: J.Šlapák (červenec 2017)

 

    

Foto: M.Kosek (2014)

 

        

Foto: M.Čada (2011)

 

    

Foto: Gep (2011)

 

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: