Rozhledna na Strážišti u Chomutova

 

Typ/materiál: kamenná (součást hotelu)

Lokalita: kopec Strážiště, cca 5km severně od Chomutova

GPS: 50°29'12.106"N, 13°24'31.555"E

Nadmořská výška: 511m

Okres: Chomutov

Období výstavby: 1931

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 17m

Počet schodů:

Otevírací doba: objekt byl v letech 2005-2010 zrekonstruován, rozhledna však po znovuotevření objektu (1. srpna 2010) přístupná není, neboť se zde nacházejí hostinské pokoje a svatební apartmá

Přístup: asi 2km za Chomutovem vede ke Strážišti ze silnice Chomutov-Blatno značená odbočka vpravo (v levotočivé zatáčce), dále pokračovat úzkou asfaltkou asi ještě cca 1,5km až k hotelu Partyzán

Výhled: rozhledna není přístupná, výhled se nabízí pouze z prostoru za hotelem (konec bývalé sjezdovky) na část Jirkova (sídliště Vinařice), místní část Chomutov-Březenec a hradbu Krušných hor s dominantou vysílače Jedlová hora.

Historie: Kopec Strážiště (německy Hutberg nebo také Hütenberg, 511 m) u Chomutova již koncem 19. stol. patřil k oblíbeným výletním místům. Výsledkem tohoto zájmu bylo vybudování dřevěné výhlídky – Glorietu – na nejvyšším bodě Strážiště. Stavba byla otevřena 2. července 1882 a nahradila jiný původní dřevěný objekt. Gloriet byl ve svém přízemí obehnán přístřeškem s možností občerstvení. Turisté mohli vystoupat na osmibokou 8m vysokou rozhlednu.

                Když pavilon dne 12. března 1924 vyhořel, rozhodli se městští radní postavit na vrchu hotel s restaurací doplněný kamennou rozhlednou podle plánů chomutovského architekta Kuglera. Přípravy začaly už v roce 1927, kdy městský úřad nashromáždil prvních 300 tisíc korun a vyzval veřejnost, aby podpořila stavbu - ta byla dokončena 12. prosince 1931. Po 2. sv. válce získal hotel jméno Partyzán. Tento název zůstal dodnes.

                Od počátku 90. let minulého stol. měnil hotel s rozhlednou často majitele. Nakonec jej město po neúspěšných pronájmech prodalo v létě 2001 za 3 mil. Kč místnímu podnikateli p. Františku Donátovi, který investoval do rekonstrukce a úprav další 3 mil. Kč. Přístup na rozhlednu byl zakázán, neboť věž začala sloužit jako ubytovací prostory pro hotelové hosty.

                Dne 23. listopadu 2004 zachvátil celý objekt požár. Z restaurace a hotelu zůstaly pouze obvodové zdi (později zcela odstraněny), samotná rozhledna byla poničena a celý areál musel být uzavřen. Majitel se však záhy pustil do nákladné rekonstrukce, resp. výstavby nového hotelu s restaurací podle projektu ing. Sedláčka. Z finančních důvodů bylo znovuotevření objektu několikrát odloženo, nakonec až na 1. srpen 2010. V hotelu s restaurací bylo vybudováno 35 pokojů a kongresový sál. Hlavní dominanta - dvacetimetrová věž - zůstala po požáru sice zachována, nicméně byly do jejích interiérů opětovně umístěny hostinské pokoje a svatební apartmá, čímž zůstala pro turisty nepřístupná.

                Od roku 2013 je horský hotel Partyzán nabízen k prodeji (v roce 2017 za částku 26 mil. Kč)...

               

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: vlastní archiv (květen 2010)

 

Foto (stav v květnu 2010, květnu 2007 a květnu 2006): vlastní archiv

 

Foto (požár hotelu): M.Holý (2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: