Studený vrch v Brdech

Typ/materiál: kamenná

Lokalita: rozhledna se nachází na Studeném vrchu (někdy nazýván Baba) mezi městy Dobříš a Hostomice, asi 15 km severovýchodně od Příbrami

GPS: 49.8050778N, 14.0831764E

Nadmořská výška: 660 m

Okres: Příbram

Období výstavby: 1942

Oficiální zpřístupnění: 7. května 2005

Celková výška: 17,5 m

Výška vyhlídkové plošiny: 16,5 m

Počet schodů: 81

Otevírací doba: www.rozhlednastudenyvrch.estranky.cz

Přístup: k vrcholu vede lesní cesta, která je odbočkou vlevo ze silnice z Dobříše do Hostomic

Výhled: lze spatřit šumavské vrcholky, Krušné hory a České Středohoří, ale i Ještěd či Sněžku; výhled částečně znemožňují špičky okolních stromů (předpokládá se však jejich vykácení, neboť jsou napadeny kůrovcem, na Studeném vrchu jsou v majetku rodu Colloredo-Mansfeldů)

Historie: Kamenná sedmiboká věž na Studeném vrchu u Hostomic byla postavena v roce 1942 a dlouhá léta sloužila geodetickým účelům. Koncem minulého století začala funkce věže upadat, byla opuštěna a její stav se postupně zhoršoval. Za této situace začalo o záchraně věže jednat  „Sdružení za ekologický rozvoj krajiny“ (SERK)  a spolek „Turisté severních svahů Brd“ (TSSB). Hlavním cílem bylo zpřístupnění věže pro turisty v podobě rozhledny.

Jednání o převodu věže od státu (Českého zeměměřičského ústavu) do majetku nedaleké obce Velký Chlumec bylo zahájeno v roce 2003. V květnu 2004 se Sdružení stalo správcem věže. Během léta a podzimu byly učiněny nejnutnější opravy, a dne 11. prosince 2004 mohla být rozhledna alespoň na jeden den otevřena. Postupné budování turistického zázemí a další opravy rozhledny probíhají do současné doby. Od 7. května 2005, kdy na věž vystoupalo cca 350 lidí, je rozhledna v turistické sezóně otevřena pravidelně a to vždy o víkendech. Velký zájem o rozhlednu překvapil. Během sobot a nedělí sem totiž zavítají stovky návštěvníků. Kromě možnosti výhledu tu funguje občerstvení a prodej drobných dárkových předmětů. 

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: D.Sedlák (2009)

 

         

Foto: TSSB + SERK (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: