Rozhledna na Černé Studnici

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: hora Černá Studnice, cca 7km východně od Jablonce n. N.

GPS: 50°42'42.224"N, 15°13'58.935"E

Nadmořská výška: 865m

Okres: Jablonec n. N.

Období výstavby: léto 1904 – srpen 1905

Oficiální zpřístupnění: 14. srpna 1905

Celková výška: 24m

Výška vyhlídkové plošiny: 21m

Počet schodů: 91

Otevírací doba: během tur.sezóny za příznivého počasí denně 10-22 hod., mimosezónně od středy do neděle 10-22 hod.

Přístup: Nejsnazší je přístup automobilem přes Dolní a poté Horní Studnici až k rozhledně, kde je menší parkoviště, jinak pěšky po značených TZ - z Tanvaldu po červené tz přes Terezínku, Muchov, Vrchuru (8 km), nebo po modré TZ z Rádla (ČD, 10 km) přes Vrkoslavice (5,5 km), Dolní Černou Studnici (8 km), ale také přímo z Jablonce n. N. po zelené značce (5 km).

Výhled: Rozhledna skýtá překrásný rozhled do kraje - vidíme z ní rozhlednu na Bramberku, Slovanku, Tanvaldský Špičák, Jablonec n. N., Liberec, Smržovku, severovýchodní část Jizerských hor, Ralsko, Bezděz, Trosky, Kozákov, rybníky Českodubska, Železnobrodsko a při dobré viditelnosti i část Krkonoš.

Historie: Chata s rozhlednou na Černé Studnici (865 m) v Jizerských horách je oblíbeným místem návštěv a výletů. Až do roku 1905 byl tento vrcholek dočista prázdný. Byla tu jen kamenná plošinka přístupná schůdky, kterou upravil v roce 1885 Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Ta umožňovala kruhový rozhled z hřebene. Vedle ní byla dnes již zaniklá tzv. "Jizerskohorská botanická zahrada".

                V té době tu bylo i několik sáňkařských drah. Jablonecká sekce Horského spolku velice toužila po důstojném místě, jakémsi chrámu turistiky, důstojném pro horečně se rozvíjející sklářský a bižuterní průmysl. Proto v roce 1901 podal návrh na postavení chaty s rozhlednou. Liberecké ústředí Horského spolku zahleděné na Ještěd neprojevilo o další velkou investici zájem. Proto jablonečtí turisté v roce 1903 vystoupili z liberecké sekce a založili si svůj spolek - Horský spolek pro Jablonec a okolí. Ten v témže roce vyhlásil veřejnou soutěž na stavbu věže a hostince. Zvítězil jablonecký architekt Hemmrich, zkušený stavitel horských objektů a rozhleden. Jablonecký Horský spolek ale ještě stále neměl vyhráno. Musel podstoupit dlouhé a složité jednání s majitelem pozemku, kterým byl hrabě Desfours Walderode. Ten ke stavbě dal svolení až po výměně za dva jiné pozemky o stejné výměře, které spolek pro tento účel zakoupil. Stavba byla zahájena v létě roku 1904 stavitelem Corazzou a za rok na to, 14. srpna 1905, byla veřejnosti předána chata a 26 m vysoká rozhledna, která má 160 cm silné zdi a je postavena ze žulových kvádrů až 3 tuny těžkých. Na vyhlídku ve výšce 21 metrů vede 91 schodů. V roce 1930 byla kapacita restaurace přestavbou rozšířena.

                V současné dově je chata na Černé Studnici z důvodu technického stavu (jako důsledek špatné péče často se střídajících majitelů po roce 1989) více než 15 let uzavřená. Současným majitelem je společnost Rozhledna s.r.o. ze Smržovky. Turista může využít služeb restaurace a prodejny suvenýrů. V nedávné době „ozdobily“ Černou Studnici dvě typizované ocelové konstrukce mobilních operátorů. V květnu 2009 otevřela společnost Lesy ČR na vrcholku malé arboretum.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

  

Foto: V.Vozka (březen 2014)

 

          

Foto: D.Sedlák (listopad 2011)

 

     

 

       

Foto: M.Čada (léto 2011)

 

         

 

         

 

            

Foto: vlastní archiv (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: