Rozhledna na Černé Studnici

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: hora Černá Studnice, cca 7km východně od Jablonce n. N.

GPS: 50.7117189N, 15.2329581E

Nadmořská výška: 865m

Okres: Jablonec n. N.

Období výstavby: léto 1904 – srpen 1905

Oficiální zpřístupnění: 14. srpna 1905

Celková výška: 24m

Výška vyhlídkové plošiny: 21m

Počet schodů: 91

Otevírací doba: během tur.sezóny za příznivého počasí denně 10-22 hod., mimosezónně od středy do neděle 10-22 hod.

Přístup: Nejsnazší je přístup automobilem přes Dolní a poté Horní Studnici až k rozhledně, kde je menší parkoviště, jinak pěšky po značených TZ - z Tanvaldu po červené tz přes Terezínku, Muchov, Vrchuru (8 km), nebo po modré TZ z Rádla (ČD, 10 km) přes Vrkoslavice (5,5 km), Dolní Černou Studnici (8 km), ale také přímo z Jablonce n. N. po zelené značce (5 km).

Výhled: Rozhledna skýtá překrásný rozhled do kraje - vidíme z ní rozhlednu na Bramberku, Slovanku, Tanvaldský Špičák, Jablonec n. N., Liberec, Smržovku, severovýchodní část Jizerských hor, Ralsko, Bezděz, Trosky, Kozákov, rybníky Českodubska, Železnobrodsko a při dobré viditelnosti i část Krkonoš.

Historie: Chata s rozhlednou na Černé Studnici (865 m) v Jizerských horách je oblíbeným místem návštěv a výletů. Až do roku 1905 byl tento vrcholek dočista prázdný. Byla tu jen kamenná plošinka přístupná schůdky, kterou upravil v roce 1885 Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Ta umožňovala kruhový rozhled z hřebene. Vedle ní byla dnes již zaniklá tzv. "Jizerskohorská botanická zahrada".

                V té době tu bylo i několik sáňkařských drah. Jablonecká sekce Horského spolku velice toužila po důstojném místě, jakémsi chrámu turistiky, důstojném pro horečně se rozvíjející sklářský a bižuterní průmysl. Proto v roce 1901 podal návrh na postavení chaty s rozhlednou. Liberecké ústředí Horského spolku zahleděné na Ještěd neprojevilo o další velkou investici zájem. Proto jablonečtí turisté v roce 1903 vystoupili z liberecké sekce a založili si svůj spolek - Horský spolek pro Jablonec a okolí. Ten v témže roce vyhlásil veřejnou soutěž na stavbu věže a hostince. Zvítězil jablonecký architekt Hemmrich, zkušený stavitel horských objektů a rozhleden. Jablonecký Horský spolek ale ještě stále neměl vyhráno. Musel podstoupit dlouhé a složité jednání s majitelem pozemku, kterým byl hrabě Desfours Walderode. Ten ke stavbě dal svolení až po výměně za dva jiné pozemky o stejné výměře, které spolek pro tento účel zakoupil. Stavba byla zahájena v létě roku 1904 stavitelem Corazzou a za rok na to, 14. srpna 1905, byla veřejnosti předána chata a 26 m vysoká rozhledna, která má 160 cm silné zdi a je postavena ze žulových kvádrů až 3 tuny těžkých. V roce 1930 byla kapacita restaurace přestavbou rozšířena.

                V 90. letech 20. stol. docházelo k častým změnám majitele turistické chaty. Ta bez potřebné péče dále chátrala, až byla s novým tisíciletím zcela uzavřena. Nicméně restaurace, jakož i rozhledna, zůstala nadále v provozu a na konci roku 2018 prošla rekonstrukcí. V mezidobí byly na Černé Studnici postaveny dvě typizované konstrukce mobilních operátorů. V květnu 2009 pak společnost Lesy ČR, s.p. otevřela na vrcholku malé arboretum. Jelikož závěry ze statického posudku již nedovolí rekonstrukci turistické chaty, dojde na jaře 2019 k jejímu odstranění. Na jejím místě chce provozovatel areálu postavit "tematickou stodolu" na pořádání akcí, koncertů a svateb.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

  

Foto: V.Vozka (březen 2014)

 

          

Foto: D.Sedlák (listopad 2011)

 

     

 

       

Foto: M.Čada (léto 2011)

 

         

 

         

 

            

Foto: vlastní archiv (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: