Rozhledna Svákov u Soběslavi

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: na okraji bývalého hradiště z doby železné Svákov nad levým břehem řeky Lužnice, cca 1km západně od Soběslavi, cca 17km jižně od Tábora

GPS: 49°15'59.1"N 14°41'40.5"E

Nadmořská výška: cca 450m

Okres: Tábor

Období výstavby: březen až červenec 2014

Oficiální zpřístupnění: 31. července 2014

Celková výška: 13,5m + hromosvod

Výška vyhlídkové plošiny: 10m

Počet schodů: 45

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od železniční stanice v Soběslavi se vydáme po žluté TZT, která vede přes náměstí Republiky, pak ulicí Komenského a Bechyňskou až k mostu přes Lužnici. Pokračujeme dále podél levého břehu řeky a následně vystoupáme lesem až na bývalé hradiště v lokalitě Svákov. Tady tato 4km dlouhá značená TZT končí a je nutné po lesní cestě ještě ujít asi 200m ve směru východním za okraj lesa. Zdaleka viditelná věž se tyčí téměř na východním okraji lesa a zároveň nad svahem klesajícím k levému břehu Lužnice. Další možností je přístup ze silnice Soběslav-Nedvědice (cca 800m před obcí Nedvědice je po pravé straně vjezd do lesa, zde je možné zaparkovat auto a k rozhledně dojít značenou lesní cestou cca 1km).

Výhled: Díky její poloze, v blízkosti lesa, je z ní rozhled omezen. Půlkruhový výhled ze zastřešeného ochozu je pouze východním směrem na mírně zvlněnou krajinu kolem Lužnice. Kromě Soběslavi a blízké obce Klenovice můžeme pozorovat další sídla a na obzoru dominantní vrch Choustník se zříceninou hradu.

Historie: Třípatrová dřevěná rozhledna o výšce 13,5 metrů a půdorysu 4x4metry se od léta 2014 vypíná v lokalitě Svákov, téměř na hraně stráně nad levým břehem řeky Lužnice, západně od města Soběslav. Věž nechala postavit na své náklady (s použitím dotace z Programu rozvoje venkova) Správa lesů města Soběslavi, spol. s r.o., a to na pozemku města. Projekt byl připraven Ing. Miroslavem Pantoflíčkem ze Soběslavi. Zhotovitelem se stala společnost Lesostavby Třeboň a.s., která s nejnižší cenou vyhrála výběrové řízení. Celková cena tohoto díla se vyšplhala na částku 682 tis. Kč. Po kolaudaci objektu uskutečněné 31. července 2014 zůstává rozhledna celoročně volně přístupná.

                Kromě dřevěné rozhledny lze na Svákově navštívit i nedaleký krytý vyhlídkový altán (nachází se na úpatí kopce při žluté TZT) z 30. let minulého století. 

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: A.Průšová (červenec 2016)

 

        

      

Foto: J.Šlapák (květen 2015)

 

            

        

Foto: M.Čada (březen 2015)

 

        

    

Foto: J.Šlapák (únor 2015)

 

         

Foto: V.Vozka (srpen 2014)

 

         

Foto: J.Rod (vyhlídkový altán, srpen 2014)

 

          

    

Foto: D.Sedlák (srpen 2014)

 

             

      

Foto: V.Bednář (květen až srpen 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: