Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

 

Typ/materiál: rozhledna ze dřeva a oceli

Lokalita: Pekelný kopec, cca 5km jihozápadně od Třebíče

GPS: 49.1840194N, 15.8497981E

Nadmořská výška: 572m

Okres: Třebíč

Období výstavby: duben – říjen 2014

Oficiální zpřístupnění: 5. prosince 2014

Celková výška: 26,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 23,3m

Počet schodů: 1 kovový (u základny) + 108 dřevěných + 16 kovových (v koruně)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Ze tří variant tras uváděných v propagačním letáku města Třebíče je při použití MHD nejkratší tato: Od polikliniky, kde je zastávka autobusů MHD jít neznačenou cestou k zahrádkářské kolonii. Na jejím počátku zabočit vpravo, projít touto kolonií a dojít na křižovatku s tur. rozcestníkem „Terůvky“ (1 km). Dále po zelené turistické značce postupovat mezi poli, lesem a v závěrečné fázi dle dřevěného ukazatele zabočit vpravo. Celková trasa měří 3,7 km. Druhou možností je jít po nové značené stezce s odpočívadly s počátkem taktéž u polikliniky ( ta je však delší než výše uvedená).

Výhled: Úplný kruhový výhled na velké území s řadou sídelních celků. Z těch vzdálenějších lze uvést Moravské Budějovice, Budišov, Lhotku (sjezd z dálnice), Rudíkov, Přibyslavice, Heraltice, Čáslavice, Sádek (zámek na kopci). Z kopců je vidět Klučovská hora (595m), Zadní hora (634m), Mařenka (711m), Pavlovské vrchy (Děvín 549m) a za dobré viditelnosti i 160 km vzdálený vrch Schneeberg (2076m) v rakouských Alpách.

Historie: První novodobé snahy vybudovat v nejbližším okolí Třebíče turistickou rozhlednu spadají zhruba do roku 2007, kdy existoval záměr postavit rozhlednu na severním okraji města v lokalitě „Na Klínkách“. Později se zájem Mikroregionu Třebíčsko, který nápad inicioval, přesunul na vzdálenější a turisticky známější a navštěvovanější Pekelný kopec, lidově Pekelňák (cca 5km jihozápadním směrem od centra města), kde v minulosti již rozhledna stávala. Zanikla však v 50. letech minulého století. Mnohem později nechal těsně pod vrcholem KČT vybudovat jednoduché kovové týpí pro nocleh a návštěvníci zde navršili malou kamennou mohylu.

                Výstavba novodobé rozhledny byla zahrnuta do projektu MěÚ Třebíč: „Rozhledna a TouristPoint Třebíč“, a to s celkovými náklady ve výši cca 12,3 mil. Kč (z toho 85 % z celkové částky uhradila dotace od Evropské unie - prostřednictvím ROP NUTS II Jihovýchod – o kterou město Třebíč požádalo v polovině roku 2012). TouristPoint, který vznikl ve dvorním traktu Národního domu na Karlově náměstí v centru Třebíče, nabízí turistům WC, sprchy, úschovnu zavazadel, stojan na kola a stoly s lavicemi pro příjemné posezení.

                Název Pekelného kopce se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil právě na Pekelný kopec. Jiná pověst uvádí, že na vrcholu žil čert, který sem unikl před sv. Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou ve Středních Čechách. Samotná rozhledna má kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě zakomponovaný prvek z židovské kultury - půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Autorem projektu stavby z modřínového dřeva (dobře vzdorující povětrnostním vlivům) s ocelovým schodištěm a dalšími prvky je brněnský architekt Pavel Jura, který vytvořil několikrát oceněnou rozhlednu na Výhonu u Židlochovic. V období od dubna do října 2014 vystavěla rozhlednu třebíčská firma Kapucín - Realizace staveb, s.r.o. a Taros Nova, s.r.o. z Rožnova pod Radhoštěm.

                Nová rozhledna na Pekelném kopci byla pro turisty zpřístupněná od pátku 17. října 2014, slavnostně pak otevřena v pátek 5. prosince 2014 (na pozvané čekalo vystoupení žáků ze Základní školy Stařeč a jako dárek pro každého návštěvníka perníková rozhledna, kterou připravili studenti Hotelové školy v Třebíči).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: A.Průšová (květen 2017)

 

Foto: P.Urbanec (duben 2015)

 

            

Foto: M.Čada (říjen 2014)

 

    

Foto: V.Vozka (říjen 2014)

 

    

Foto: J.Fábera (září 2014)

 

Foto: V.Vozka (červenec 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

   

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: