Rozhledna Na Vinici u Úval

 

Typ/materiál: železná rozhledna / vysílač mobilního operátora

Lokalita: návrší Na Vinici, cca 1km východně od Úval, cca 20km východně od centra Prahy

GPS: 50°4'40.104"N, 14°43'49.200"E

Nadmořská výška: 286m (rozhledna se nachází na západním úbočí návrší Na Vinici, 295m)

Okres: Praha-východ

Období výstavby: duben 2013

Oficiální zpřístupnění: 30. dubna 2015

Celková výška: 31,2m

Výška vyhlídkové plošiny: 21m

Počet schodů: 1 betonový schod a 112 kovových schodů točitých po SHR

Přístup: z Úval po silnici na Tlustovousy ke hřbitovu a za městem odbočit vlevo na polní cestu, po ní asi 1 km

Otevírací doba: od 30.4.2015 otevřeno od 8 do 20 hod.

Výhled: např. České středohoří, Říp, Bezděz, Ralsko, Ještěd, Krkonoše, na východě vysílače u Českého Brodu, na jihu Úvaly, na západě Praha

Historie: S původním nápadem vybudovat na návrší Na Vinici u Úval ve spolupráci s mobilními operátory dřevěnou rozhlednu přišel v roce 2007 úvalský městský úřad a sdružení Otevřené Úvaly. Byla zahájena příslušná jednání se zástupci mobilního operátora Vodafone, který tehdy provozoval na Vinici provizorní železný stožár. Přitom bylo zjištěno, že tento stožár byl umístěn v rozporu se zákonem, neboť při jeho instalaci nebylo původně požádáno o odnětí předmětného pozemku ze zemědělského půdního fondu. Samotná existence stavby navíc přesáhla povolenou dobu jednoho roku pro využívání zemědělské půdy k nezemědělským účelům. V lednu 2011 doporučila Rada města Úvaly situaci řešit přednostně dohodou s Vodafone a vystavět Na Vinici stabilní vysílač, který by současně sloužil jako turistická rozhledna a nahradil by původní dočasnou anténu. Poté, co mobilní operátor vyslovil s tímto záměrem souhlas, předložil Radě města vizualizaci nového vysílače, která ji v březnu 2012 jednohlasně přijala. Na podzim 2012 byly pozemky na Vinici městem pronajaty mobilním operátorům Vodafone a T-Mobile, kteří se zároveň stali investory nově věže.

Výstavba typizované příhradové konstrukce s vyhlídkovou plošinou proběhla v dubnu 2013. Návštěvníkům se měla sice otevřít 28. června 2013, ale jelikož se město Úvaly nedohodlo s telefonními operátory na znění smlouvy o provozování rozhledny, došlo k odložení termínu otevření. Rozhledna pak byla oficiálně přístupná pouze výjimečně. Natrvalo byla zpřístupněna až od 30. dubna 2015.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: D.Sedlák (květen 2013)

 

        

Foto: M.Špád (květen 2013)

 

            

Foto: J.Šlapák (květen 2013)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: