Rozhledna na Dolní Hedeči u Králík

 

Typ/materiál: železná rozhledna/vysílač mobilního operátora

Lokalita: vrch Val u osady Dolní Hedeč, cca 3km východně od Králík, cca 50km severovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 50°4'16.487"N, 16°47'30.126"E

Nadmořská výška: 788m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: 2002

Oficiální zpřístupnění: 16. června 2003

Celková výška: 34,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 106

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z Králík vyrazit východním směrem po žluté TZ - spojující Králíky a Šumperk - k osadě Dolní Hedeč-Kopeček (známá poutním kostelem Hory Matky Boží), zde pokračovat dále po úzké asfaltce (rozhledna se nachází cca 300m za osadou; z Králík celkem cca 3km), k rozhledně nás též dovede cyklostezka č. 4077

Výhled: celý masiv Králického Sněžníku s nejvyšším vrcholem Králický Sněžník, klášter, Bukovohorskou pahorkatinu s vrcholem Suchý vrch, přírodní park Jeřáb, panorama Jeseníků, přilehlá část Polska, Orlické hory

Historie: Nedaleko východočeského městečka Králíky na vrchu Val (788 m) u obce Dolní Hedeč se tyčí vyhlídková věž sloužící zároveň potřebám radiokomunikací. V roce 2002 ji zde postavila společnost Český Mobil, přičemž město Králíky si dalo podmínku, aby součástí kovové konstrukce byla veřejně přístupná rozhledna. Z důvodu posouzení případného narušení pohledu na krajinu a nedaleký klášter, vzala se na toto místo vysokozdvižná plošina vysunutá do patřičné výšky a zkoumaly se pohledy z různých směrů do a od Králík.

            Celková výška věže je 34,5 metrů. Na vyhlídkový ochoz, který je ve výšce 22 metrů nad zemí, vede 102 schodů. Druhý výše položený ochoz je osazen vysílači a pro veřejnost je uzavřený. Zpřístupnění rozhledny proběhlo 16. června 2003. V úpatí věže je umístěno zařízení vodojemu patřící firmě VaK Jablonné nad Orlicí.

            Věž je téměř identická s rozhlednou na Ruprechtickém Špičáku v broumovském výběžku, neboť byla vystavěna stejnou společností.

            Rozhledna na Valu je bezplatně a volně přístupná. Jejím provozovatelem je MěÚ Králíky, vlastníkem stavby firma Český Mobil.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

 

Foto: J.Šlapák (jaro 2011)

 

        

 

 

Foto: M.Čada (2008)

 

            

Foto: A.Juránek (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: