Rozhledna na Velké Deštné

 

Typ/materiál: kovová rozhledna s dřevěným opláštěním

Lokalita: Velká Deštná – nejvyšší hora Orlických hor

GPS: 50.3014075N, 16.3976786E

Nadmořská výška: 1115m

Okres: Rychnov nad Kněžnou

Období výstavby: květen až říjen 2019

Oficiální zpřístupnění: 26. října 2019

Celková výška: 18,6m (22m včetně stožáru s větrným rukávem)

Výška vyhlídkové plošiny: 17,3m

Počet schodů: 96

Otevírací doba: volně přístupná, během zimního období však bývá z bezpečnostních důvodů uzavřené nejvyšší patro rozhledny

Přístup: Nejkratší přístup (cca 3km s převýšením 250m) je po zelené TZT z parkoviště v Luisině údolí (50.2860772N, 16.3877653E - při silnici z Deštné v Orl.horách do Rokytnice v Orl.horách), méně náročný, ale o trochu delší (3,5km s převýšením 140m) je po zelené TZT z parkoviště pod Šerlichem (50.3230600N, 16.3912442E). Ve stejné trase vede ke srubu pod Velkou Deštnou též červená TZT (Hřebenovka, Jiráskova cesta) a NS Po hřebeni Orlických hor.

Výhled: celé pásmo Orlických hor, Krkonoše, Králický Sněžník, Jestřebí hory, Broumovské stěny, polská Hejšovina

Historie: Velká Deštná (1115 m) je nejvyšší horou Orlických hor a jako taková nabízí nádherné rozhledy do českého vnitrozemí i do Polska. Ty jsou umocněny po výstupu na moderní vyhlídkovou věž.

                Historie vyhlídkových staveb na Velké Deštné se píše od konce 19. stol., kdy zde byla postavena jednoduchá dřevěná tribuna. Její životnost však byla krátká, neboť o její zánik se postarala vichřice. V první polovině 20. století zde posléze vyrostla triangulační věž, která zřejmě sloužila i jako rozhledna. Na konci 70. let však byla pro špatný stav odstraněna.

                Další stavbou na Velké Deštné byla od roku 1992 čtyřmetrová dřevěná trámová vyhlídka vybudovaná náchodskými skauty. Byla pojmenována po panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštné v Orlických horách, a to u příležitosti jeho 60. narozenin. Od té doby se jí říkalo Štefanova vyhlídka. V roce 2003 byla již značně chatrná a nahrazena novou, opět dřevěnou, šestimetrovou vyšší konstrukcí o 13 schodech. Ta však vydržela pouze do srpna 2010, kdy byla pro špatný stav stržena.

                V letech 2002 až 2005 se objevili snahy KČT (za podpory obce Deštné v Orlických horách a Regionu Orlické hory) nahradit malou trámovou konstrukci novou dominantou Velké Deštné – vysílačem s vyhlídkovým ochozem. Za tímto účelem si obec nechala zpracovat od projektové kanceláře Pavel Mattuš pět architektonických návrhů. Záměr však kromě nedostatečných financí ztroskotal během jednání s majitelem pozemků na Velké Deštné, Janem Kolowratem Krakovským, který s výstavbou vysílače, resp. komerční stavby, nesouhlasil.

                K posunu došlo až o několik let později, kdy byla výstavba rozhledny na Velké Deštné zahrnuta do rozsáhlého projektu euroregionu Glacensis "Česko-polská hřebenovka - východní část". Jeho smyslem bylo v letech 2018 až 2020 vytvořit turistickou infrastrukturu na obou stranách hranice (vybudování či obnova 11 rozhleden, výstavba infocenter, parkovišť a obnovení mostu v obci Neratov na česko-polské hranici). Celkový rozpočet projektu dosáhnul 3,57 mil. EUR, z toho 3,04 mil. EUR představovala dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj (Program INTERREG V-A Česká republika – Polsko). Současně došlo v roce 2015 k vypracování architektonicky jedinečného projektu kovové rozhledny s dřevěným opláštěním podle návrhu Ing. arch. Lukáše Svobody z Brněnské společnosti architekti.in, Ing. arch. Tomáše Juráka z Architekti Brno, s.r.o. a týmu dalších spolupracovníků. Navržena byla rozhledna s půdorysem pětiúhelníku, inspirací byly klimatické podmínky - vítr a déšť. Dřevěné latě po stranách symbolizují proudy vody padající z oblohy, různý úhel sklonu na jednotlivých stěnách pak různé typy větru. Důležitým milníkem a podmínkou pro stavbu takto navržené rozhledny byl následný bezúplatný převod pozemků na Velké Deštné od Jana Kolowrata Krakovského na obec Deštné v Orlických horách.

                Žádosti o dotaci na uvedený projekt bylo vyhověno až na třetí pokus v roce 2018. Po výběru stavební firmy na podzim 2018 byla na vrcholku Velké Deštné nová rozhledna vztyčena firmou Elektroin spol. s r. o. z Náchoda (stavěla v minulosti např. rozhlednu na Stachelbergu u Trutnova) v období květen až říjen 2019 za cenu cca 4,58 mil. Kč vč. DPH. Slavnostně byla nová rozhledna otevřena v sobotu 26. října 2019, a to společně s připomínkou 30 let fungování srubu pod Velkou Deštnou (nabízí občerstvení a slouží též jako útulna a stanice Horské služby).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

      

Foto: M.Kosek (duben 2020)

 

        

    

Foto: J.Šlapák (listopad 2019)

 

    

Foto: J.Štekl (říjen 2019)

 

vdestna10  vdestna11

Foto: M.Hellerová (2010) – pozůstatky rozhledny

 

vdestna  vdestna2  vdestna3

Foto: D.Braunstein (2008)

 

vdestna5

Foto (rozhledna z let 1992-2003): www.ceskehory.cz

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

vdestna-mapa1  vdestna-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: