Zaniklá vyhlídková trámová konstrukce na Velké Deštné

 

Typ/materiál: zaniklá dřevěná vyhlídková trámová konstrukce

Lokalita: Velká Deštná – nejvyšší hora Orlických hor

GPS: 50°18'4.797"N, 16°23'51.478"E

Nadmořská výška: 1115m

Okres: Rychnov nad Kněžnou

Období výstavby: 2003 (zanikla v srpnu 2010)

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 6m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 13 (žebřík)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Nejkratší přístup – cca 3km - je po zelené TZ z Luisina Údolí (při silnici z Deštného do Rokytnice v Orl.horách), méně náročný, ale o trochu delší je po Jiráskově horské cestě (červená TZ) ze Šerlichu.

Výhled: celé pásmo Orlických hor, Krkonoše, Králický Sněžník, Jestřebí hory, Broumovské stěny, polská Hejšovina

Historie: Velká Deštná (1115 m) je nejvyšší horou Orlických hor a jako taková nabízí nádherné rozhledy do českého vnitrozemí i do Polska. Ty jsou umocněny po výstupu na malou dřevěnou rozhlednu, která připomíná spíše jednoduchý posed nebo triangulační věž.

                Historie vyhlídkových staveb na Velké Deštné se píše od konce 19. stol., kdy zde byla postavena jednoduchá dřevěná tribuna. Její životnost však byla krátká, neboť o její zánik se postarala vichřice. V první polovině 20. století zde vyrostla triangulační věž, která zřejmě sloužila i jako rozhledna. Na konci 70. let byla pro špatný stav odstraněna.

                Další stavbou na Velké Deštné byla od roku 1992 čtyřmetrová dřevěná trámová vyhlídka vybudovaná náchodskými skauty. Byla pojmenována po panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštném, k jeho šedesátinám. Od té doby se jí říkalo Štefanova vyhlídka. V roce 2003 byla již značně chatrná a nahrazena novou, opět dřevěnou, šestimetrovou vyšší konstrukcí o 13 schodech. Ta však vydržela pouze do srpna 2010, kdy byla pro špatný stav stržena.

                V letech 2002 až 2005 se objevili snahy KČT (za podpory obce Deštné a Regionu Orlické hory) nahradit malou trámovou konstrukci novou dominantou Velké Deštné – vysílačem s vyhlídkovým ochozem, který by byl navržen z přírodních materiálů popřípadě 25metrů vysokou dřevěnou vyhlídkovou věží. Jednání iniciátorů stavby však ztroskotala na odporu vlastníka pozemků na Velké Deštné Jana Kolowrata Krakovského.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

  

Foto: M.Hellerová (2010) – pozůstatky rozhledny

 

    

Foto: D.Braunstein

 

Foto (rozhledna z let 1992-2003): www.ceskehory.cz

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: