Rozhledna na Velkém Javorníku v Beskydech

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: vrchol Velkého Javorníku (katastrální území Bordovice), cca 20km jihovýchodně od Nového Jičína

GPS: 49°31'37.293"N, 18°9'40.167"E

Nadmořská výška: 918m

Okres: Nový Jičín

Období výstavby: září 2012 až červenec 2013

Oficiální zpřístupnění: 15. srpna 2013

Celková výška: 25,9m

Výška vyhlídkové plošiny: 20,3m (nejvyšší plošina) a 15,3 (nižší vyhlídkový ochoz)

Počet schodů: 102

Přístup:

Otevírací doba: volně přístupná (v zimním období může být z důvodu námrazy nebo většího množství sněhu uzavřena)

Výhled: na beskydské vrcholy Lysou horu, Smrk, Kněhyni či Radhošť, ale vidět je i Ostravsko, Strážovské vrchy nebo Jeseníky, dále okolní obce. Štramberk s věží Trúba a nedaleký vrch Kotouč s vápencovým lomem

Historie: Hora Velký Javorník je jednou z dominant Moravskoslezských Beskyd (nejvyšší bod Veřovických vrchů) nacházející se mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Rožnovem pod Radhoštěm. Ačkoli turisté míří spíše na nedaleký Radhošť, zavítá i navzdory tomu na Velký Javorník ročně dle odhadů až 30 tisíc turistů. Zázemí zde mohou kromě nové rozhledny nalézt rovněž pod vrcholem v turistické chatě Pohorské jednoty Radhošť z roku 1935 (nahradila původní útulnu z roku 1895, která vyhořela v roce 1915).

                Novodobá rozhledna z roku 2013 stojí na místě, kde v minulosti již vyhlídková věž stávala. Jednalo se o dřevěnou celkem 13m vysokou rozhlednu, která na místě triangulačního bodu vznikla v roce 1934 díky úpravě triangulační věže z roku 1929 (tu zde nechal postavit Zeměměřičský úřad). Zanikla v roce 1967, kdy byla pro svůj špatný stav zaměstnanci lesní správy zbourána.

                S nápadem vybudovat na Velkém Javorníku rozhlednu přišel tehdejší správce Lesní správy Frenštát Vojtěch Pavel. Inspiraci pro její vzhled si projektanti ze společnosti Falko s.r.o. (Ing. arch. Petr Jureček, Ing. arch. Václav Kocián, Ing. arch. Michal Kotlas, Ing. arch. Jiří Bužek, MgA. Natalie Chalcarzová, Ing. arch. Josef Žufánek) vzali z místní valašské architektury, například dřevěných zvoniček. S její výstavbou započala firma Teslice CZ s.r.o. ze Vsetína na podzim 2012, kdy byly připraveny betonové základy. Od května 2013 pak pokračovala výstavba vztyčením vlastní dřevěné devítipatrové konstrukce. Náklady na zbudování rozhledny činily 3,6 mil. Kč a byly zcela hrazeny z prostředků společnosti Lesy ČR z Programu 2000, kterým je celostátně podporována veřejně prospěšné funkce lesů. Přízemní roubený prostor využívají Lesy ČR zejména k aktivitám v oblasti lesní pedagogiky a k dalším osvětově vzdělávacím akcím.

                Oficiálně se rozhledna otevřela turistům ve čtvrtek 15. srpna 2013.

                Na podzim 2015 získal návrh dřevěné konstrukce nejvyšší ocenění ve své kategorii v soutěži "Dřevěná stavba roku 2015", kterou vyhlásila Nadace dřevo (v jubilejním pátém ročníku soutěžili pouze vítězové předchozích čtyř let).

                V létě 2016 musela být však rozhledna na několik týdnů uzavřena, neboť nepříznívé klimatické podmínky si vyžádaly nezbytnou obnovu nátěru dřevěné stavby.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: A.Průšová (květen 2017)

 

      

      

Foto: J.Šlapák (září 2013)

 

          

 

        

Foto: M.Kubát (srpen 2013)

 

            

          

Foto: M.Krupa (srpen 2013)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření nové rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: