Rozhledna na Vochlici u Lubence

 

Typ/materiál: kamenná

Lokalita: kopec Vochlice mezi osadami Libyně a Mlýnce, cca 4km severně od Lubence, cca 50km jihozápadně od Loun

GPS: 50°9'8.416"N, 13°19'1.052"E

Nadmořská výška: 449m

Okres: Louny

Období výstavby: 1881???

Oficiální zpřístupnění: 28. srpna 2010

Celková výška: cca 15m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 11m

Počet schodů:

Otevírací doba: květen až konec října - víkendy 13-16 hod., ostatní dny lze vyzvednout klíče od rozhledny v obchodě vitrážnické firmy SKLOART, Chýšská 109, 439 83 Lubenec. Po-pá: 8.00-17.00, sobota 8.00-12.00.

Přístup: žlutá TZ spojující Libyni a Mlýnce (auto možno nechat v Libyni a pokračovat cca 0,5km severně polní cestou po značce až na Vochlici)

Výhled:

Historie: Počátky vzniku starodávné kamenné rozhledny na vršku Vochlice u Lubence je velmi nejasná. Nejspíše byla vybudována v druhé polovině 19. století jako zpestření rozsáhlého anglického parku zámku Mlýnce, který tehdy vlastnili bratři Bauernreutherové. Jiná verze uvádí, že rozhlednu postavili místní turisté v roce 1881, přičemž jako vzor si vzali věž z lubeneckého erbu. A je možné se i setkat s tvrzením, že věž byla postavena ve středověku, aby chránila solnou stezku. Každopádně však na dlouhá léta - hlavně v období totality - upadla v zapomnění a její stav byl velice špatný. Naštěstí se v roce 2007 skupina místních nadšenců - především kolem nově založeného „Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Jiljí“ – rozhodla již značně zchátralou věž přeměnit v elegantní rozhlednu.

                Od jara 2007 probíhaly záchranné práce pod hlavičkou sdružení a za pomoci sponzorů a celé řady dobrovolníků a nadšenců. Vše finančně podpořila firma Skloart pana Richarda Kanty z Lubence a p. Vukliševič. Společnost Lukra Lubenec a OÚ Vroutek se zasloužily o vybudování nové cesty k rozhledně. Dřevo na stavbu lešení věnovala firma Rauer z Kryr. Z grantů společnosti T-Mobile, která postupně darovala téměř 250 tis. Kč, bylo pořízeno nové schodiště, vstupní dveře a střecha s hromosvodem. Kryrské cihelny věnovaly 9 palet cihel.  Mříže do oken zhotovil zdarma p. Molcar z Vroutku. Pomáhali i odsouzení z nápravného zařízení Drahonice.

                Oficiální otevření rozhledny proběhlo 28. srpna 2010.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: M.Čada (2010)

 

              

Foto: Karel Punčochář (2010)

 

   

Foto (podoba rozhledny před a během rekonstrukce): Petr Linhart

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: