Rozhledna památníku Vojna na Příbramsku

 

Typ/materiál: betonová

Lokalita: areál památníku Vojna u Lešetic, cca 6km jižně od Příbrami

GPS: cca 49°38'22.409"N, 14°0'7.497"E

Nadmořská výška: cca 590m

Okres: Příbram

Období výstavby:

Oficiální zpřístupnění: 18. května 2005

Celková výška: 18m

Výška vyhlídkové plošiny: 13m

Počet schodů:

Otevírací doba: www.muzeum-pribram.cz/cz/pamatnik-vojna-lesetice/navstevni-doba/

Přístup: Příjezd od Příbrami po silnici 1. třídy č. 66 směr Milín, u obce Lešetice odbočit vpravo na místní komunikaci směr Lešetice, Památník Vojna (asi 8 km od Příbrami). Nejbližší železniční zastávkou je Milín, kam vlak z Prahy dojede za necelé 2 hodiny s přestupem ve Zdicích. Do osady Žežice, vzdálené 2 km, jezdí z Příbrami městský autobus. Z Příbrami dojdete do lesů u Vojny také pěšky po žluté a modré turistické značce, vzdálenost činí asi 12 km.

Výhled: bez rozsáhlejšího výhledu; ten je omezen především na areál památníku

Historie: Vyhlídková věž v areálu památníku Vojna (je pobočkou příbramského Hornického muzea) byla vystavěna firmou KOMPAKT Příbram, s.r.o. podle architektonického návrhu ing. arch. Karla Cvrčka a projektu ing. Karla Petráně v letech 2002 až 2004, kdy probíhalo budování památníku. Veřejnosti se poprvé otevřel 18. května 2005. Samotná rozhledna je „částečnou realizací jednoho ze 4 návrhů zamýšlených původně jako rozhledna na Svaté hoře v Příbrami“ a je součástí správní budovy památníku. 

                Tábor Vojna (pojmenován po nedalekém stejnojmenném vrchu, 666 m) fungoval od r. 1947 jako tábor pro německé válečné zajatce. Ovšem počínaje rokem 1949 sloužil jako jeden z 16 táborů nucených prací v Československu té doby. Postupně začali být do tábora umísťováni vězni, kteří odmítali komunistický režim a byli odsouzeni ve vykonstruovaných procesech. Všichni vězni museli pracovat v blízkých uranových dolech. Po ukončení těžby v roce 1961, což bylo ovlivněno i velkým úbytkem vězněných po amnestii v roce 1960, převzala areál armáda, která jej užívala až do roku 2000. O vybudování památníku rozhodla v roce 1999 vláda. Celkové náklady na jeho obnovu přišly na 80 mil. Kč. Areál byl v lednu 2001 vyhlášen kulturní památkou.

                Více k památníku Vojna (včetně otevírací doby) naleznete na stránce: www.muzeum-pribram.cz/cz/pamatnik-vojna-lesetice/z-historie/.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

   

Foto: J.Šlapák (červen 2019)

 

 

Foto: Aleš Svoboda (2009)

 

Foto: P.Žemlík (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: