Rozhledna Vrátenská hora

 

Typ/materiál: železná rozhledna/vysílač mobilních operátorů

Lokalita: Vrátenská hora (okraj bývalého lomu) nad osadou Libovice, cca 20km severovýchodně od Mělníka

GPS: 50.4769831N, 14.6516211E

Nadmořská výška: 494m

Okres: Mělník

Období výstavby: červenec-srpen 1999

Oficiální zpřístupnění: 28. října 1999

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 125

Otevírací doba: květen až říjen od pondělí do pátku 9:30-17:30 hod., o víkendech 10-18 hod., od listopadu do dubna pouze víkendy a svátky 10-18 hod.; (předpokladem otevření je dobrá viditelnost), jinak dle dohody se správcem rozhledny (p. Marko Markov, tel.: 736 430 615)

Přístup: ve stoupání je za obcí Libovice (ve směru na obec Nosálov) k rozhledně vyznačená ze silnice odbočka vlevo; prochází tudy rovněž okružní cyklostezka č. 0001 (s odbočkou č. 0002) a modrá TZ spojující Mšeno a nedaleký hrad Houska

Výhled: Kokořínsko, Krušné hory, České Středohoří, Jizerské hory, Krkonoše, dohled až ku Praze

Historie: Svým vzhledem atypická rozhledna se tyčí od roku 1999 nedaleko vrcholku Vrátenské hory na Kokořínsku. Při pohledu do historie lze však zjistit, že na Vrátenské hoře stála rozhledna již na konci 19. století. V roce 1893 zde totiž mšenský okrašlovací spolek zbudoval čtyřbokou 12m vysokou dvoupatrovou dřevěnou věž. Šlo ve skutečnosti o provizorní stavbu - věž na sušení požárních hadic, kterou sem přemístili členové spolku a hasiči ze Mšena. Pod vedením tesaře Legnera z Kaniny získala věž ještě schodiště a zastřešení vyhlídkového ochozu. Po několika letech provozu však byla věž stržena vichřicí. Později zde byla vystavěna jednoduchá dřevěná triangulační věž, která rovněž sloužila jako rozhledna.

                Když v roce 1992 vzniklo Sdružení obcí Kokořínska, vytklo si za jeden ze svých hlavních cílů vybudování nové rozhledny na Vrátenské hoře. Poté, co obec Vrátno darovala zdarma k výstavbě pozemek a společnosti EuroTel a RadioMobil souhlasily s návrhem Sdružení, aby plánovaná telekomunikační věž sloužila současně jako rozhledna, mohla se stavba zrealizovat. Speciální trojhrannou konstrukci vyrobila v rakouském Linci česko-rakouská firma Blažek&Eckel. Projekt a realizaci stavby kovové konstrukce opláštěné plechovými díly provedla mělnická firma Rybář stavební s.r.o. bezprostředně po položení základního kamene dne 6. července 1999. Celkem 42 metrů vysoká věž byla dostavěna na konci srpna 1999 a zkolaudována dne 24. září 1999 a poté 28. října téhož roku slavnostně zpřístupněna za účasti asi pěti stovek návštěvníků.  Náklady na zbudování činily téměř 12 milionů korun a část prostředků byla hrazena formou veřejné sbírky.

                Rozhlednu provozuje Sdružení obcí Kokořínska.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

 

        

Foto: M.Kašťák (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: