Akátová věž na Výhonu u Židlochovic

 

Popis: vyhon4Typ/materiál: dřevo + železo

Lokalita: kopec Výhon asi 1km východně od Židlochovic, cca 15km jižně od Brna

GPS: 49°2'30.782"N, 16°38'20.904"E

Nadmořská výška: 355 m

Okres: Brno-venkov

Období výstavby: únor až červenec 2009

Oficiální zpřístupnění: 1. srpna 2009

Celková výška: 15,7 m (včetně hromosvodu 17,7 m)

Výška vyhlídkové plošiny: 14,5 m

Počet schodů: 76 (3 betonové, 61 dřevěných a 12 kovových)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: k rozhledně možno pouze pěšky, např. účelová komunikace od obce Blučina u sjezdu z dálnice D1 (exit 11), z Židlochovic podle tohoto plánku - po zelené TZT je to k Akátové věži 2,5 km.

Výhled: město Židlochovice, obce jižně od Brna (např. Modřice, Tuřany, Opatovice atd.), Brno, Drahanská vrchovina, Žďánické vrchy, Babí lom s rozhlednou, Pálava, část Rakouska (kopec Höllenstein, pohoří Leiser Berge)

Historie: Kopec Výhon u Židlochovic vždy poskytoval výborný výhled do dalekého okolí. S novou rozhlednou, která zde stojí od srpna 2009 se tyto možnosti rozšířily. S projektem rozhledny město počítalo již od roku 2004. Na Výhonu se původně nacházely pastviny a zahrádky, o které však místní obyvatelé postupně ztratili zájem. Po jejich převedení do majetku Židlochovic byla vytvořena důležitá podmínka pro stavbu plánované rozhledny. A nejen to, v roce 2007 připravili židlochovičtí projekt „ Výhon – turistický okruh s rozhlednou“, který kromě nové rozhledny počítal i s vybavením pro přilehlé turistické cesty, informačním systémem a úpravou okolí místní zvonice. Realizace projektu byla podmíněna získáním dotace z fondů EU, což se povedlo v roce 2008.

Autorem návrhu rozhledny, který vzešel z 15 variantních návrhů šesti autorů v rámci vypsané soutěže, je brněnský architekt Pavel Jura, který vytvořil architektonicky neobvyklou stavbu. Tvoří ji točité schodiště svisle obložené třiceti akátovými trámy. To je dřevina, kterou je lokalita Výhonu hojně porostlá. Půdorys je kruhový a jeho průměr činí 3,7 metru. Hlavním dodavatelem stavby byla společnost Haal, s.r.o. z Brna. Na výstavbě se rovněž podílela šlapanická firma Dřevostavby Domus s.r.o. Celkové náklady na projekt činily 2,5 milionu korun (na rozhlednu zhruba 1,5 mil. Kč), z toho většina prostředků byla poskytnuta z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod – z fondu Evropské unie (92,5 %), zbylá část z rozpočtu města Židlochovice (7,5 %).

Slavnostní otevření Akátové věže na Výhonu proběhlo 1. srpna 2009. Jak se následně ukázalo, přilákala rozhledna do Židlochovic velké množství turistů, čehož si povšimla i komise soutěže Top Invest (soutěž vyhlašuje každý rok ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a společnost Veletrhy Brno), která rozhlednu v následujícím roce ocenila titulem nejlepší investice roku 2009.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: M.Čada (září 2011)

 

Popis: vyhon7  Popis: vyhon10  Popis: vyhon8  Popis: vyhon9  Popis: vyhon16 

 Popis: vyhon11  Popis: vyhon12  Popis: vyhon13  Popis: vyhon17        

Foto: Milan Hnízdo (slavnostní otevření 1. srpna 2009)

 

Popis: vyhon1  Popis: vyhon2  Popis: vyhon3  Popis: vyhon6  Popis: vyhon4  

Foto: Milan Hnízdo (výstavba, 2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: vyhon-mapa1  Popis: vyhon-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: