Rozhledna na Vysoké u Kutné Hory

 

Typ/materiál: železná / vysílač mobilního operátora

Lokalita: kopec Vysoká (471m), cca 1km západně od obce Miskovice, cca 7km západně od Kutné Hory

GPS: 49.9426506N, 15.1895442E

Nadmořská výška: 467m

Okres: Kutná Hora

Období výstavby: léto 2001

Oficiální zpřístupnění: 30. dubna 2002

Celková výška: 32m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 144

Přístup: K rozhledně vede zelená TZT z osady Vysoká (1km, převýšení 40m) a z osady Mezholezy (700m, převýšení 50m). Ze silnice mezi těmito vesnicemi vede k rozhledně cca 600m dlouhá asfaltová odbočka (49.9387097N, 15.1843617E) s převýšením cca 25m, po které se původně mohlo dojet autem až k rozhledně a poblíž i zaparkovat. Z důvodu ničení okolních zemědělských pozemků zejména čtyřkolkami a motorkami, které do lokality vjížděli právě touto odbočkou, nechaly obec Miskovice a místní zemědělská společnost Pias v létě 2020 osadit na začátek odbočky závoru se zákazem vjezdu. Zároveň byla vlevo před touto závorou vybudována odstavná plocha pro několik automobilů.

Otevírací doba: viz www.miskovice-kh.cz/zajimava-mista/#obsah

Výhled: je možno vidět velkou část Kutnohorska až po Železné hory, a při troše štěstí také Sněžku, ale i Ještěd, Bezděz, Říp či Trosky

Historie: Věže sloužící mobilním operátorům k přenosu signálu najdeme v naší republice velké množství, jen část jich však slouží turistům k dalekým výhledům. Příkladem tohoto spojení je i věž nedaleko vrcholku kopce Vysoká (472 m) u obce Miskovice v okrese Kutná hora.

     Při pohledu do historie zjistíme, že na tomto místě stávala kaple svatého Jana Křtitele z konce 17. stol. (sloužila také jako místo různých barokních slavností, jako poustevna, bývala někdy nazývána letohrádek Belvedér). Na samém vrcholu Vysoké ji nechal postavit hrabě František Antonín Špork. Autorem byl zřejmě Giovanni Battista Alliprandi. Finance na stavbu získal hrabě výhrou (1 400 dukátů) v kartách nad saským kurfiřtem Friedrichem Augustem. O kapli se zpočátku krátce starali paulánští mniši, později augustiniáni z Lysé nad Labem. O správu stavby však další majitelé zdejšího panství nejevili příliš zájem a její význam upadal. Chátrající kaple nakonec po zásahu blesku v dubnu 1834 vyhořela. Část zdiva byla následně rozebrána na stavby v okolí. V květnu 1958 byla zřícenina zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Od roku 2011 je torzo díky úsilí občanského sdružení Belveder z Kutné Hory (zal. v roce 2010) postupně opravováno.

   V meziválečném období byla na Vysoké postavena věž dřevěná a posléze betonová sloužící měřičským účelům (stojí dodnes, turistům je však nepřístupná).

   Záměr postavit na Vysoké novodobou rozhlednu byl odstartován v okamžiku, kdy zdejší radnice zakoupila pozemky na Vysoké a za symbolickou cenu je pronajala společnosti Český mobil s tím, že součástí plánovaného vysílače bude i rozhledna přístupná pro turisty. Třicet dva metrů vysoká stavba byla realizována dle projektu ing. Josefa Bárty z Českých Budějovic v létě roku 2001 (investorem se stala společnost Siemens, dodavatelem konstrukce jihočeská společnost KEB-EGE). Se zpřístupněním se počítalo 14. září téhož roku. Po odsunu kolaudace však na rozhlednu návštěvníci poprvé zavítali až 30. dubna 2002. Jen do konce roku ji navštívilo zhruba 4 tis. turistů.

         Návštěvníci si kromě krásného zážitku z pohledu do kraje mohou odnést i pamětní pohlednici, vydanou u příležitosti zpřístupnění vyhlídky, turistické známky, odznaky obcí regionu a další drobné suvenýry.

     V letech 2003 až 2010 provozovalo rozhlednu občanské sdružení Dítě a kůň (založeno v roce 1994), zaměřené především na rehabilitaci zdravotně handicapovaných dětí. Od roku 2011 převzal provoz rozhledny opět Obecní úřad Miskovice.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: vlastní archiv (srpen 2022)

 

            

Foto: D.Sedlák (jaro 2011)

 

   

Foto: M.Klofec (2009)

 

     

 

      

Foto: J.Velc (2008)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: