Rozhledna Vysoký Kamýk

 

Typ/materiál: kovová nástavba mobilního operátora na původní zděné geodetické věži

Lokalita: vrch Vysoký Kamýk (katastr obce Všemyslice), cca 3km jižně od Albrechtic nad Vltavou, cca 35km severně od Českých Budějovic

GPS: 49.2312661N, 14.2972550E

Nadmořská výška: 627m

Okres: České Budějovice

Období výstavby: geodetická věž - 1941, rozhledna (kovová nástavba) - 2011

Oficiální zpřístupnění: 1. května 2012

Celková výška: 46m (z toho původní kamenná věž 16m)

Výška vyhlídkové plošiny: 32,9m

Počet schodů: 6 betonových (při vstupu) + 163 roštových

Otevírací doba: www.vsemyslice.eu/...

Přístup: Na Vysoký Kamýk vede z okolních obcí a měst několik TZT - zelená z vesničky Všeteč (3,5km s převýšením 160m), zelená z Albrechtic nad Vltavou (3,7km s převýšením 200m), modrá z osady Shon (4,3km s převýšením 100m), žlutá z obce Paseky (5km s převýšením 170m) a žlutá z Protivína (10km s převýšením 260m). Autem lze nejblíže zaparkovat u silnice č. 138 spojující Albrechtice nad Vltavou a Temelín, a to na začátku lesa nad vesničkou Všeteč. Zde je menší odstavná plocha (49.2369744N, 14.3206381E), odkud je to podél lesa a pak po zelené TZT na rozhlednu asi 2,5km s převýšením 120m.

Výhled: od západní Šumavy po Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu, Českou Sibiř, Středočeskou pahorkatinu, Brdy a Hřebeny až k Českému lesu

Historie: První stavba na Vysokém Kamýku (627m, nejvyšší vrchol Protivínských hor) se datuje k roku 1931, kdy zde byla postavena pětipatrová dřevěná měřičská věž (již v roce 1864 zde byl vytyčen dodnes dochovaný trigonometrický bod I. řádu), která se časem rozpadla. Přesně o deset let později zde byla rovněž pro geodetické účely postavena 16m vysoká zděná sedmiboká věž. Obdobných zeměměřičských věží bylo v letech 1939-1941 na území ČR postaveno celkem devět (kromě Vysokého Kamýku ještě na Koňském vrchu u Zahořan, kopci Mezivrata u Votic, na Svidníku u Obrataně, na Studeném vrchu v Brdech – dnes slouží jako rozhledna, na vrchu Melechov u Ledče nad Sázavou, na Vysoké u Kutné Hory, na Pecném u Ondřejova a na vrchu Ládví na okraji Prahy).

Věž na Vysokém Kamýku sloužila zeměměřičům relativně krátce (za 2. sv. války byla využívána německou armádou), zhruba do 70. let minulého století byla využívána jako turistická rozhledna (klíč od ní byl k zapůjčení na národním výboru v Albrechticích nad Vltavou). Později však výhled znemožnily vyšší vrcholky okolních buků a povětšinou nepřístupná stavba (ve správě Zeměměřičského úřadu) začala pomalu podléhat zubu času.

                Novodobé „oživení“ myšlenky vybudovat na Vysokém Kamýku rozhlednu spadá do roku 2006, kdy společnost T-Mobile a.s. projevila zájem navýšit původní věž o ocelovou konstrukci sloužící jako vysílač. V odborném vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny ČR k plánované stavbě bylo doporučeno nástavbu využít jako turistickou rozhlednu a maximálně ji vzhledově přiblížit původní stavbě rozhledny s částečným opláštěním ocelové nosné konstrukce dřevěnými prvky. Z hlediska odolnosti proti vnějším vlivům, zejména pak větrným poryvům, bylo dále navrženo dřevěné opláštění tvořené sedmibokou vzestupnou šroubovicí sestavenou z dřevěných hranolů (umožní prostup větrných poryvů konstrukcí, v dálkových pohledech zaplňuje opticky hmotu stavby a zároveň překrývá vlastní ocelovou nosnou konstrukci). Jelikož se stavba nachází na území přírodní rezervace „Velký a Malý Kamýk“, musela Vláda ČR v roce 2008 udělit výjimku z ochranných podmínek. Zároveň bylo požadováno, aby z důvodu nežádoucího rušení chráněných ptáků byly stavební práce prováděny pouze od srpna do prosince.

                Současná nástavba zachovává půdorys geodetické věže, tj. sedmiúhelník. Na úrovni atiky zděné stavby je ukončena železobetonovou prefabrikovanou deskou, do které je kotvena ocelová sedmiboká nástavba s vřetenovým schodištěm. Základovou konstrukci obestavby tvoří piloty s hloubkou 6m a základový práh, spojující jednotlivé piloty. Celkem bylo na nástavbu věže použito 70 tun oceli. Technologická část stavby základové stanice je umístěna uvnitř stávající zděné rozhledny, která byla nově omítnuta.

                Nástavba původní věže byla provedena v období srpen až listopad 2011 českobudějovickou společností Realistav s.r.o. podle návrhu ateliéru Opus s.r.o. z Českých Budějovic. Ocelovou konstrukci zajistila ostravská firma Moravské montáže, s.r.o. Kolaudace nástavby, jejíž náklady činily 19 mil. Kč, proběhla v únoru 2012. Oficiálně byla pro turisty otevřena 1. května 2012. Provoz rozhledny zajišťuje OÚ Všemyslice.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

 

  

Foto: P.Urbanec (červenec 2020)

 

 

Foto: V.Vozka (říjen 2019)

 

              

Foto: J.Šlapák (srpen 2012)

 

          

       

Foto: R.Havlíček (květen 2012)

 

    

Foto: J.Štekl (březen 2012)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: