Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman

GPS: 50°33'9.306"N, 16°3'7.541"E

Nadmořská výška: 741m

Okres: Trutnov

Období výstavby: 1967

Oficiální zpřístupnění: 24. září 1967

Celková výška: 12m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 51

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Možný pěšky po značených TZ: z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km), z Petříkovic - cca 12km - nebo od Muzea ČS. opevnění v Odolově – cca 8km (zelená TZ vedoucí po hlavním hřebeni ) anebo z Radvanic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km). Lze rovněž využít cyklostezku č. 4091 vedoucí z Trutnova-Poříčí přes Žaltman do Odolova a dále do Horního Kostelce.

Výhled: panoramatický rozhled - Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory (Góry Kamienne), Teplicko-adršpašské skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk, Trosky a blízké okolí

Historie: Deset kilometrů východně od Trutnova najdeme nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (741 m, původně Hexenstein). Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Počátky snah o výstavbu vyhlídkové věže na Žaltmanu však spadají již do roku 1921, kdy byla za tímto účelem úpickým odborem KČT uspořádána veřejná sbírka. Ze stavby nakonec sešlo, stejně tak jako o pět let později, kdy vzaly za své plány KČT z Malých Svatoňovic na vybudování turistické chaty s rozhlednou.

                Rozhledna vyrostla na Žaltmanu až o několik desetiletí později. V roce 1967 stála u jejího zrodu TJ Sokol Malé Svatoňovice a zdejší KČT (zal. 1922). Realizace se ujal zámečník Josef Bernard, který vedl místní dobrovolníky. Práci odvedli zdarma a další náklady dosáhly 20 tis. Kč. Otevření rozhledny se konalo 24. září 1967.

                V současnosti o rozhlednu pečují členové místního KČT za podpory obecního úřadu Malé Svatoňovice. V poslední době však rozhlednu začaly přerůstat stromy natolik, že se představitelé obce a Dobrovolného svazku obcí Jestřebí hory rozhodly vystavět na Žaltmanu rozhlednu zcela novou, o cca 20m vyšší konstrukci. Za tímto účelem byla v létě 2017 vyhlášena veřejná sbírka. Dosavadní rozhledna se měla podle původního předpokladu přesunout jinam, kde by její výška dostačovala. Ukázalo se však, že by to bylo legislativně stejně složité jako stavba nové, proto radnice od plánu ustoupila a předpokládá odprodej konstrukce. Stavba nové rozhledny by měla začít v roce 2019.             

                V neděli 24. září 2017 byla za účasti představitelů obce Malé Svatoňovice a Klubu českých turistů slavnostně odhalena pamětní deska u příležitosti 50. výročí otevření rozhledny Žaltman pro veřejnost.             

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: J.Šlapák (květen 2011)

 

      

Foto: P.Žemlík (2006)

 

 

Foto: J.Kábrt (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: