Zaniklá rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (741m)

GPS: 50.5525803N, 16.0521064E

Nadmořská výška: 739m

Okres: Trutnov

Období výstavby: 1966-67

Oficiální zpřístupnění: 24. září 1967

Období zániku: říjen 2019

Celková výška: 13m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 51

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Možný pěšky po značených TZT, např. z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ, celkem cca 2,5km s převýšením více než 300m) nebo z opačné strany taktéž po modré TZT z Radvanic (cca 4km s převýšením 200m). Motorizovaní návštěvníci mohou zaparkovat při silnici Radvanice-Odolov u odbočky na Žaltman se zákazem vjezdu na: 50.5572161N, 16.0650658E. Odtud je to k rozhledně po modré a později zelené TZT pěšky asi 3km. Snazší je přístup od Malých Svatoňovic - k Žaltmanu stoupat ulicí Schejbalova, na jejím konci odbočit doprava a po úzké asfaltce (vede tudy modrá TZT) pokračovat k rozcestníku U Šrejberky s možností parkování. Odtud pěšky cca 1,2km po turisticky značených trasách.

Výhled: Panoramatický rozhled - Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory (Góry Kamienne), Teplicko-adršpašské skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk, Trosky a blízké okolí. V novém tisíciletí začaly rozhlednu pomalu přerůstat stromy, které výhled značně znemožnily.

Historie: Deset kilometrů východně od Trutnova najdeme nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (741 m, původně Hexenstein). Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Počátky snah o výstavbu vyhlídkové věže na Žaltmanu však spadají již do roku 1921, kdy byla za tímto účelem úpickým odborem KČT uspořádána veřejná sbírka. Ze stavby nakonec sešlo, stejně tak jako o pět let později, kdy vzaly za své plány KČT z Malých Svatoňovic na vybudování turistické chaty s rozhlednou.

                Rozhledna vyrostla na Žaltmanu až o několik desetiletí později, a sice v letech 1966 až 1967, kdy u jejího zrodu stál TJ Baník Malé Svatoňovice a zdejší KČT (zal. 1922). Realizace stavby se ujal zámečník Josef Bernard, který vedl místní dobrovolníky. Práci odvedli zdarma, placené byly pouze svářečské práce. Železná konstrukce byla připravena ve strojních dílnách nedalekých dolů. Pro dopravu stavebního materiálu na vrchol byla v místě vybudována provizorní lanovka. Náklady na materiál činily cca 20 tis. Kčs. Do konce roku 1966 se podařilo na vrcholu vztyčit konstrukci bez horní plošiny. Dokončovací práce pak proběhly v květnu až červenci 1967. Otevření rozhledny se uskutečnilo 24. září 1967.

                O rozhlednu na Žaltmanu pečovali členové místního KČT za podpory obecního úřadu Malé Svatoňovice. Ti mimo jiné společně v neděli 24. září 2017 slavnostně u rozhledny odhalili pamětní desku u příležitosti 50. výročí jejího otevření pro veřejnost. V novém tisíciletí však rozhlednu začaly postupně přerůstat okolní stromy, které bránily výhledu, a rovněž stav železné konstrukce napadené rzí nebyl dobrý. Za této situace se představitelé obce a Dobrovolného svazku obcí Jestřebí hory rozhodli v roce 2017 vystavět na Žaltmanu rozhlednu zcela novou a vyšší. Za tímto účelem byla v létě 2017 vyhlášena veřejná sbírka. Během 11. až 13. října 2019 byla konstrukce dosavadní rozhledny zdarma demontována pracovníky firmy HaasMont s.r.o. z Červeného Kostelce (a firmou Petr Kult - výškové a hlubinné práce) a odvezena do sídla této společnosti. Předpokládá se, že věž bude umístěna na jiné místo nebo nabídnuta případným zájemcům. Výstavba nové rozhledny by měla být zahájena v roce 2020. Předpokládaný termín jejího otevření stanovila obec Malé Svatoňovice na 24. září 2020. Rozhledna bude 23m vysoká, tedy o 11m vyšší než původní a bude mít dokonalý kruhový rozhled.              

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: OÚ Malé Svatoňovice - vizualizace nové rozhledny (2020)

 

      

Foto: J.Šlapák (květen 2011)

 

      

Foto: P.Žemlík (2006)

 

 

Foto: J.Kábrt (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: