Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman

GPS: 50°33'9.306"N, 16°3'7.541"E

Nadmořská výška: 741m

Okres: Trutnov

Období výstavby: 1967

Oficiální zpřístupnění: 24. září 1967

Celková výška: 12m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 51

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Možný pěšky po značených TZ: z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km), z Petříkovic - cca 12km - nebo od Muzea ČS. opevnění v Odolově – cca 8km (zelená TZ vedoucí po hlavním hřebeni ) anebo z Radvanic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km). Lze rovněž využít cyklostezku č. 4091 vedoucí z Trutnova-Poříčí přes Žaltman do Odolova a dále do Horního Kostelce.

Výhled: panoramatický rozhled - Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory (Góry Kamienne), Teplicko-adršpašské skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk, Trosky a blízké okolí

Historie: Deset kilometrů východně od Trutnova najdeme nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (741 m, původně Hexenstein). Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Počátky snah o výstavbu vyhlídkové věže na Žaltmanu však spadají již do roku 1921, kdy byla za tímto účelem úpickým odborem KČT uspořádána veřejná sbírka. Ze stavby nakonec sešlo, stejně tak jako o pět let později, kdy vzaly za své plány KČT z Malých Svatoňovic na vybudování turistické chaty s rozhlednou.

                Rozhledna vyrostla na Žaltmanu až o několik desetiletí později. V roce 1967 stála u jejího zrodu TJ Sokol Malé Svatoňovice a zdejší KČT (zal. 1922). Realizace se ujal zámečník Josef Bernard, který vedl místní dobrovolníky. Práci odvedli zdarma a další náklady dosáhly 20 tis. Kč. Otevření rozhledny se konalo 24. září 1967.

                V současnosti o rozhlednu pečují členové místního KČT za podpory obecního úřadu Malé Svatoňovice. V poslední době však rozhlednu začaly přerůstat stromy natolik, že se představitelé obce a Dobrovolného svazku obcí Jestřebí hory rozhodly vystavět na Žaltmanu rozhlednu zcela novou, o cca 20m vyšší konstrukci. Za tímto účelem byla v létě 2017 vyhlášena veřejná sbírka. Dosavadní rozhledna by se podle předpokladů přesunula jinam, kde by její výška dostačovala.             

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: J.Šlapák (květen 2011)

 

      

Foto: P.Žemlík (2006)

 

 

Foto: J.Kábrt (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: