Chmelový maják v Žatci

 

Typ/materiál: železná

Lokalita: náměstí Prokopa Velkého v Žatci, cca 20km západně od Loun

GPS: 50.3246517N, 13.5454894E

Nadmořská výška: 247m

Okres: Louny

Období výstavby: duben 2009 - září 2010

Oficiální zpřístupnění: 4. září 2010

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: 36m

Počet schodů: 224 (nebo výtahem)

Otevírací doba: denně (kromě pondělí) 10-18 hod.

Přístup: Chmelový maják se nachází v Žatci, na náměstí Prokopa Velkého (tj. asi 200m jižně od centrálního náměstí Svobody).

Výhled: město Žatec, České středohoří, Krušné hory, pohoří Džbán

Historie: Připomenout tradici a věhlas žateckého chmelařství si dal za cíl ambiciózní projekt výstavby Chrámu chmele a piva, který vyrost v centru Žatce. Přesněji v části Pražské předměstí, které bylo ještě před několika lety určeno k celkové demolici. Několik let trvající stavební uzávěra způsobila vylidnění této čtvrti města, devastaci objektů a přesun zde umístěných zpracovatelských kapacit chmele do nových provozů na okraji Žatce. Až s novým projektem došlo k částečné revitalizaci lokality a přeměny na turistické centrum.

                Přípravy na projektu začaly v roce 2001, kdy bylo založeno občanské sdružení Chrám chmele a piva. Ve stejný rok město také koupilo za 1,5 milionu Kč dva domy, kde mělo vzniknout turistické centrum a restaurace s minipivovarem. O rok později byla podepsána smlouva s městem a v roce 2004 byla založena akciová společnost Chrám chmele a piva, jejímiž akcionáři bylo stejnojmenné občanské sdružení, město Žatec, Svaz pěstitelů chmele a Pivovar Krušovice. Hlavním úkolem společnosti byla prezentace projektu a města a provoz.

                Město Žatec usilovalo o dotaci na stavbu Chrámu chmele a piva několik let. Třikrát neuspělo. Původní představa finanční náročnosti projektu ve výši cca 118 mil. Kč, která počítala s opravou několika ulic, náměstí, bývalých chmelařských objektů a s výstavbou minipivovaru, rozhledny a muzea s restaurací, byla postupem času navýšena na téměř 250 mil. Kč (do projektu byla zahrnuta i obnova zahrady kapucínského kláštera a renesanční sladovny v Masarykově ulici). Na podzim 2008 byla úspěšně posouzena žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad, díky které město získalo 211 mil. Kč. Rozsáhlý projekt dle studie žateckých architektů Vaníčka a Humla byl slavnostně zahájen 21. listopadu 2008 (s předpokladem jeho dokončení do poloviny roku 2011), stavební práce začaly v dubnu 2009. Generálním zhotovitelem se stala mostecká společnost Metall quatro, s.r.o.

                Samotná vyhlídková věž nazvaná Chmelový maják je 42m vysoký tubus o čtvercovém půdorysu 6,1m. Založen je na 4 plovoucích velkoprůměrových pilotech délky 15m. Zakončen je symbolicky chmelnicí v podobě sedmi ocelových sloupů. Se sousedním objektem Regionálního informačního centra je věž propojena přes Miléniovu ulici spojovacím ocelovým příhradovým tubusem ve tvaru nepravidelného komolého jehlanu. Samotné těleso věže je tvořeno dvěmi v sobě umístěnými tubusy. Vnitřní je nosný a je tvořen ocelovou příhradovou konstrukcí. Je opláštěný a slouží jako výtahová šachta pro atypický výtah, ve kterém jsou promítány propagační filmy o Žatecké chmelařské oblasti ve 3D. Celkové náklady na stavbu věže činily necelých 25 mil. Kč. Oficiální otevření vyhlídkové věže se uskutečnilo 4. září 2010.

                V roce 2013 získal Chmelový maják cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí, která mu byla udělena Klubem za starou Prahu.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: V.Vozka (květen 2019)

 

        

Foto: M.Kosek (léto 2018)

 

    

Foto: V.Vozka (srpen 2018)

 

                

Foto: vlastní archiv (duben 2014)

 

 

Foto: J.Šlapák (2011)

 

      

Foto: K.Dobenčáková (Chrám chmele a piva, 2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: