Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: Zelená hora, cca 6km západně od Chebu

GPS: 50°4'14.573"N, 12°18'23.226"E

Nadmořská výška: 637m

Okres: Cheb

Období výstavby: léto 1909

Oficiální zpřístupnění: 3. října 1909 (opětovné 12. června 2005)

Celková výška: 18m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 15,5m

Počet schodů: 72

Otevírací doba: od 1. 4. do 31. 10. od 9 do 18 h

Přístup: Z Chebu jet směrem na Pomezí n.O., na konci Chebu odbočit vlevo k penzionu Mašek, pak pokračovat pod viaduktem úzkou asfaltkou až do Sv.Anny. K rozhledně nás zanavigují tur.značky a ukazatele cyklostezky. Autem lze dojet až k rozhledně, popř. je-li závora na kraji lesa zavřená, lze auto odstavit u této závory.

Výhled: Chebsko, Smrčiny, Krušné hory, Slavkovský les, část Šumavy, vodní nádrž Skalka, výhled na jih a jihozápad je omezen okolními stromy

Historie: Vskutku mohutnou kamennou věž, která slouží jako rozhledna, je možné nalézt 4km západně od Chebu na 637 metrů vysoké Zelené hoře. Jmenuje se Bismarckova a nachází se zde již od roku 1909. Nebyla však první vyhlídkovou stavbou na tomto místě. V letech 1881–1907 zde stávala jednoduchá trámová konstrukce, u jejíhož zrodu stál chebský okrašlovací spolek. Celkem 14 metrů vysokou rozhlednu zde zbudoval tesař Pötzl. Po 26 letech fungování byla pro špatný stav uzavřena a snesena.

            Ještě v témže roce (1907) byl v Chebu pod vedením Maxe Künzela ustanoven Výbor pro stavbu rozhledny, který vyhlásil v místních novinách veřejnou sbírku. Během krátké doby byl vybrán dostatečný finanční obnos. Stavba věže podle návrhu městského architekta Rolfa Beiera započala pod vedením zednického mistra Zubera již v létě a 3. října 1909 byla 18 metrů vysoká kamenná věž slavnostně otevřena. Vyhlídka měla původně název „Nová rozhledna na Zelené hoře“, záhy však byla díky místním sympatizantům „Všeněmecké strany“ pod vedením nacionálního politika Georga von Schönerera pokřtěna jménem sjednotitele německé říše, kancléře Otto von Bismarcka. Ještě před první světovou válkou byla v sousedství věže postavena hrazená turistická chata s pohostinstvím (později zbourána).

                Po roce 1945 byl přístup na rozhlednu zakázán, neboť se nacházela v pohraničním pásmu. Díky tomu upadla do naprostého zapomnění, veřejnost ji považovala za zbouranou. V roce 1973 vyrostl nedaleko rozhledny televizní vysílač. Po roce 1989 byl přístup na věž sice možný, výhled však byl zcela omezen okolními stromy. Od roku 2003 byla rozhledna pro svůj havarijní stav opět uzavřena. Naštěstí se v roce 2005 město Cheb, které o rok dříve zakoupilo na Zelené hoře pozemky, rozhodlo pro její rekonstrukci (provedla společnost Terea Cheb s.r.o.), do které investovalo téměř 2 mil. Kč. Opravená rozhledna byla za velkého zájmu české i německé turistické veřejnosti opět otevřena 12. června 2005.

                V roce 2009 oslavila věž sté výročí. Při této příležitosti byly do její blízkosti přidány pro turisty dřevěné lavičky a stoly. Oblibu si postupně získává „Den Bismarckovy rozhledny“ pravidelně konaný v červnu spojený s kulturním a sportovním programem.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

 

     

Foto: vlastní archiv (jaro 2011)

 

      

 

     

 

     

Foto: P.Meiner (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: