Rozhledna na Zlaté vyhlídce u Janských Lázní

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: návrší Zlatá vyhlídka cca 3km jihozápadně od Janských Lázní, cca 15km severozápadně od Trutnova

GPS: 50°37'31.926"N, 15°45'33.878"E

Nadmořská výška: 807m

Okres: Trutnov

Období výstavby: 2008

Oficiální zpřístupnění: přístupná od konce roku 2008

Celková výška: 21,2m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 18m

Počet schodů: 70

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: ze silnice Janské Lázně-Černý důl vede na Zlatou vyhlídku asfaltka od rozcestníku Hoffmannova bouda, BUS (rovněž žlutá TZ, cca 1km); z Janských Lázní možno po zelené TZ ve směru na Janskou horu, pod vrcholem odbočit na rozcestí po žluté TZ vpravo přes Hladíkovu výšinu na Zlatou vyhlídku (celkem cca 3km)

Výhled: Broumovsko, Orlické hory, Podkrkonoší (Zvičina, Kumburk) a samozřejmě přilehlá část Krkonoš (Černá hora, Janská hora)

Historie: Historie budov na Zlaté vyhlídce (Goldene Aussicht) spadá do období kolem roku 1880, kdy si zde jistý Wenzel Donth postavil malý dům s verandou pro občerstvení hostů z nedalekých Janských lázní. Vinzenz Donth, který boudu převzal na počátku 20. století, roku 1910 přistavěl velký taneční sál. Po první světové válce byla k objektu připojena přístavba s dvaceti vytápěnými pokoji, takže bouda byla připravena sloužit i během zimního období. V roce 1930 byla vybudována nová jídelna a hospodářské budovy s garážemi. Zlatá vyhlídka, jak byla tehdy nově nazývána, se postupně stávala velmi oblíbeným a vyhledávaným místem jak pro turisty, tak i pro konání různých společenských akcí. Zhruba do 30. let. 20. století zde fungovala i jednoduchá „rozhledna“ v podobě asi 2m vysokého čtyřhranného kamenného soklu s dřevěným zábradlím.

                Po 2. sv. válce začala chata na Zlaté vyhlídce sloužit k podnikové rekreaci (závody Antonína Zápotockého z Jaroměře). Po roce 1989 vystřídal několik majitelů. Po čase byl však uzavřen.

         Lepší časy nastaly s příchodem developerské společnosti Vyhlídka s.r.o., která chatu v období květen 2006 až konec roku 2008 zrekonstruovala a přeměnila na apartmánový dům s byty určených k prodeji. Součástí projektu se stalo i přivedení vodovodní a kanalizační sítě a oprava místní příjezdové komunikace. Potěšitelný je jistě fakt, že projekt zahrnul i výstavbu železné rozhledny.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

 

    

Foto: J.Šlapák (červen 2013)

 

         

 

       

Foto: "Hanka" + Helena Holubářová (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: