Bývalá rozhledna Obora v areálu ZOO Praha

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: nejvyšší místo areálu zoologické zahrady v Praze-Troji (www.zoopraha.cz)

GPS: 50.1186639N, 14.4016481E

Nadmořská výška: 232m

Okres: Praha

Období výstavby: leden až květen 2009

Oficiální zpřístupnění: 13. června 2009

Období zániku: květen 2018

Celková výška: 18,5m (bez stožáru hromosvodu)

Výška vyhlídkové plošiny: 17,5m

Počet schodů: 85

Otevírací doba: byla otevřena během otevírací doby ZOO Praha

Přístup: autobusem MHD č. 112 nebo 236 od stanice metra C „Nádraží Holešovice“, možno odtud zdarma využít i zoobus (o víkendech a svátcích), autem až k areálu ZOO (sjezd z magistrály u mostu Barikádníků v Praze-Holešovicích)

Výhled: pohledy na zoologickou zahradu, Vltavu a pražské panorama

Historie: Vedení zoologické zahrady v Praze-Troji již dlouho spřádalo plány na výstavbu rozhledny. Jak uvedl ředitel zoologické zahrady Petr Fejk při slavnostním otevření: „Rozhlednu jsme si přáli již dlouho, protože areál pražské zoo skýtá neuvěřitelně krásné výhledy na hlavní město…Povodeň jen zdržela naše plány. Teď jsme na to už našli sílu, zahrada je opravená, tak si můžeme dovolit takovéto turistické bonbónky.“ Jako místo výstavby nové vyhlídkové věže bylo vybráno nejvyšší místo zahrady zvané Obora (odtud pochází i jméno rozhledny) nedaleko výběhu s bizony. Rozhledna Obora je nižší replikou rozhledny na Smrku v Jizerských horách, jež byla postavena v roce 1892 a turistům sloužila až do počátku padesátých let minulého století.

Čtyřpatrová rozhledna Obora dosahovala výšky 18,5 metrů a jako stavební materiál bylo použito 40 kubíků smrkové dřevo, pouze podesty byly dubové. Stavba byla založena na 4 základových trámech, podepřených betonovými základovými patkami obloženými přírodním lomovým kamenem. Stavebně se vycházelo z dochovaných plánů původní rozhledny na Smrku. Přípravu projektové dokumentace usnadnil i model věže umístěný v muzeu v Novém Městě pod Smrkem. Architektonické řešení provedla ing. Arch. Chrzová, statické řešení pak ing. Bažantová. Dodavatelem stavby byla firma Arrbo, s.r.o. z Milevska. Období výstavby rozhledny Obora trvalo pět měsíců. Celkové náklady činily 4 miliony korun.

                Slavnostní otevření věže proběhlo 13. června 2009 a akci moderoval a v hlavní roli účinkoval ředitel pražské ZOO pan Petr Fejk v dobovém turisticko-cimrmanovském stylu. Nechyběly originální proslovy a tzv. "živé obrazy". Při této příležitosti uspořádal Klub přátel rozhleden pro publikum soutěž o ceny a jeho členové se zúčastnili jak slavnostního přestřižení pásky, tak prvovýstupu a udělování pamětního razítka nové rozhledny. Prvního výstupu na rozhlednu se ujal režisér Jiří Strach s hudebníkem Michalem Hrůzou. Nechyběli ani zástupci Nového Města pod Smrkem.

                Počet lidí na rozhledně byl stanoven na maximálně 30 osob a byl regulován turnikety, vstup na věž byl zdarma.

                Rozhledna Obora byla nakonec v provozu pouze devět let. Smrková konstrukce byla totiž napadena dřevokaznou houbou natolik, že musela být v květnu 2018 kompletně demontována. S výstavbou nové rozhledny se původně počítalo do pěti let. Později však bylo od tohoto záměru ustoupeno.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: vlastní archiv (červen 2020)

 

 

Foto: vlastní archiv (září 2013)

 

    

Foto: M.Čada (březen 2011)

 

                 

Foto: vlastní archiv (září 2010)

 

          

 

          

Foto: Pavel Zhorný (slavnostní otevření, červen 2009)

 

      

Foto: Martin Špád (slavnostní otevření, červen 2009)

 

    

Foto: P.Zhorný (duben 2009)

 

Foto: býv. rozhledna na Smrku - předobraz rozhledny Obora v ZOO Praha

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz, www.zoopraha.cz

 

Diskuze k rozhledně: