Vyhlídkový vodojem Na Křížku v Albrechticích v Jizerských horách

 

Typ/materiál: vyhlídková plošina na vodojemu

Lokalita: návrší Na Křížku v horní část malého skiareálu Detoa na východním okraji Albrechtic v Jizerských horách (ve směru na Desnou), cca 15km severovýchodně od Jablonce n. N.

GPS: 50.7595156N, 15.2949622E

Nadmořská výška: 660m

Okres: Jablonec n. N.

Období výstavby: 1989, na vyhlídku upraveno v srpnu až prosinci 2018

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 5m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 18

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Vodojem leží poblíž silnice spojující Albrechtice v Jizerských horách a Desnou, zaparkovat lze na odstavné ploše u skiareálu Detoa (50.7581978N, 15.2928428E) poblíž autobusové zastávky Jizerka, odtud pokračovat pěšky cca 150m po louce do mírného návrší, kde se vodojem nachází (mimo zimní období je nutné obejít oplocené pastviny, které se nachází ve svahu pod vodojemem).

Výhled: Albrechtice v Jizerských horách, Desná, Tanvald, Příchovice, okolní vrcholy Jizerských hor – Tanvaldský Špičák, Buková, Světlý vrch, Hvězda

Historie: Vodojem s vyhlídkovou plošinou nalezneme od konce roku 2018 na mírném otevřeném návrší Na Křížku na východním okraji Albrechtic v Jizerských horách. Jedná se rekonstruovanou stavbu původního vodojemu z roku 1989, tj, z období, kdy v obci probíhala výstavba vodovodní sítě (1986 až 1990). Tu prováděli zejména dělníci z místní továrny na výrobu dřevěných hraček TOFA n.p. (později DETOA Albrechtice s.r.o.) v rámci placených brigád.  

Zmiňovaný vodojem se po necelých dvaceti letech provozu nacházel v tak neuspokojivém technickém stavu, že se jeho vlastník – Severočeská vodárenská společnost, a.s., Teplice – rozhodnul stavbu opravit. Zároveň byl objekt upraven na turistickou vyhlídku - dosavadní sedlová střecha byla snesena a na horní část vodojemu osazena ocelová vyhlídková plošina přístupná po vnějším schodišti a rampě. Současně byla provedena sanace betonových konstrukcí stavby, výměna technologického zařízení, izolace vodní nádrže (150 m3), zateplení stropní desky a nové oplocení vodojemu.

Vyhlídka je vybavená panoramatickou mapou výhledu a informační tabulí na začátku schodiště o koloběhu vody ve vodárenství.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: H.Vagnerová (srpen 2021)

 

      

Foto: J.Holešovský (květen 2021)

 

         

Foto: J.Fábera (říjen 2019)

 

        

 

Foto: V.Vozka (červenec 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

        

www.mapy.cz

 

Diskuze: