Rozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna se železným schodištěm

Lokalita: Anenský vrch v Orlických horách

GPS: 50.2161664N, 16.5126936E

Nadmořská výška: 991m

Okres: Rychnov nad Kněžnou

Období výstavby: červenec-říjen 2010

Oficiální zpřístupnění: 28. října 2010

Celková výška: 17m

Výška vyhlídkové plošiny: 12m

Počet schodů: 65

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Anenský vrch je nejsnáze přístupný po červené TZT ze sedla Mezivrší (na silnici spojující Říčky v Orlických horách a Orlické Záhoří), kde lze zaparkovat (50.2295503N, 16.4909117E). Odtud je to k rozhledně asi 2,5km s převýšením 60m. Pěší mohou využít též modrou TZT z Říček v Orlických horách (5km s převýšením 250m) nebo červenou TZT z parkoviště Hanička (50.1870692N, 16.5094461E, 4,5km s převýšením 250m). Červenou TZT vedoucí přes Anenský vrch kopíruje NS Po hřebeni Orlických hor.

Výhled: kruhový rozhled - samozřejmě kromě Orlických hor také Kralický Sněžník, Suchý vrch, Rychnovsko, Žamberecko

Historie: Anenský vrch (991m) je jednou z dominant Orlických hor nacházející se nad obcí Říčky v jižní části tohoto pohoří. Jeho historie byla až do roku 1937 spojena s kaplí sv. Anny, kterou zde v roce 1766 postavil hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice.  V roce 1820 nechala hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck provést rekonstrukci této kaple. Další přestavby se kaple dočkala v roce 1856. Mecenášem byla tentokrát Ernestina von Nostitz-Rieneck, po které se vrch začal nazývat Ernestinenberg, počeštěně Arnoštka. Vedle kaple byl postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Později přibyly ještě litinové pláty k ochraně stěn před nepřízní počasí. V této podobě se dochovala dodnes – nachází se však u nedaleké osady Hadinec, kam byla rozebraná přenesena v roce 1937 v souvislosti s výstavbou opevnění (bunkry Arnošt a Anna) v oblasti Anenského vrchu.

                Někdy před rokem 1910 byla vedle kaple postavena jednoduchá 8m vysoká dřevěná věž, netradičního vzhledu, s úzkou vyhlídkovou plošinou, na níž se sotva směstnali čtyři lidé. Pod ní byl nouzový úkryt, který v zimě oceňovali především lyžaři. Problémem nízke stavby byla její poloha, neboť stála v těsné blízkosti kaple, jejíž střecha bránila výhledu na západ. Rozhledna pravděpodobně zanikla v průběhu první světové války, nejspíše však až po roce 1917. Později zde byla vystavěna o mnoho vyšší dřevěná triangulační věž.

                Myšlenky na obnovu rozhledny se objevily v souvislosti s neúspěchem plánu vybudovat vyhlídkovou věž na Velké Deštné (zde stávala do léta 2010 jednoduchá trámová vyhlídková konstrukce). S návrhem postavit rozhlednu na Anenském vrchu původně přišlo Sdružení svazku obcí Rokytnice v Orlických horách a Bartošovice v Orlických horách a euroregion Glacensis s tím, že se mělo jednat o výstavbu jedné ze čtyř plánovaných rozhleden v Projektu lávek a rozhleden v česko-polském pohraničí. Z důvodu prodlení při podání žádosti o evropskou dotaci se výstavby rozhledny nakonec chopila společnost Lesy ČR, s.p. Podle projektu architekta Antonína Olšiny rozhlednu vystavěla firma Teplotechna Ostrava a.s. nákladem téměř 1,5 mil. Kč v červenci až říjnu 2010. Kovové části konstrukce dodala havířovská firma NBS Invest, a.s. Celou akci podpořila dotace z EU (přidělená v rámci Programu rozvoje venkova) ve výši 80% nákladů. Součástí projektu se stala i další doprovodná zařízení, například odpočinková místa či informační tabule, které návštěvníky informují o historii místa, přírodních poměrech a lesním hospodaření. Na stavbu 17m vysoké rozhledny bylo použito modřínové dřevo (nosné sloupy), zvláště vybrané z porostů ve správě Lesů ČR v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha jednotlivých odpočinkových plošin na rozhledně je ze dřeva dubového, dřevěné výplně zábradlí pak ze dřeva borového. Středový sloup, schodiště a zábradlí jsou železné.

                Slavnostní otevření nové rozhledny proběhlo ve čtvrtek 28. října 2010.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: A.Průšová (únor 2022)

 

      

Foto: V.Vozka (duben 2014)

 

Foto: Zpravodaj Euroregionu Glacensis 3,4/2011

 

        

Foto: M.Čada (jaro 2011)

 

           

Foto: M.Špád (2010)

 

    

Foto: Lesy ČR, s.p. (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: