Rozhledna Babylon u Kozárova

 

Typ/materiál: železná / vysílač mobilního operátora

Lokalita: vrcholové partie kopce Babylon (657m) u Kozárova, cca 20km severozápadně od Blanska

GPS: 49.4436675N, 16.4638711E

Nadmořská výška: 651m

Okres: Blansko

Období výstavby: konec roku 2000

Oficiální zpřístupnění: červen 2001

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 139

Otevírací doba: v době letních prázdnin denně kromě pondělí, mimo prázdniny soboty a neděle, popřípadě dle individuální domluvy, bližší informace o otevírací době viz FB stránky stránky provozovatele - Bistro Babylon

Přístup: Z obce Kozárov vede k rozhledně zelená TZT (cca 700m s převýšením 50m). Autem lze vyjet po této trase až pod les na značené parkoviště (49.4444853N, 16.4630853E). Odtud je to k rozhledně již jen cca 100m.

Výhled: zahrnuje Pálavu, přilehlou část Českomoravské vrchoviny, JE Dukovany či pás pohoří Jeseníky, Orlické hory, rozhledu na jihovýchod brání vzrostlé stromy

Historie: Rozhlednu Babylon můžeme nalézt nejenom u Náměště nad Oslavou, ale i na stejnojmenném vrchu Babylon (657m) u obce Kozárov. Že se jedná o příznačné místo k dalekým rozhledům, se vědělo již v minulém století, kdy zde ještě v 50. letech stávala dřevěná věž.

                S myšlenkou vybudovat na tomto kopci novou rozhlednu přišla zdejší radnice, která se dohodla se společností Český Mobil na tom, že součástí plánovaného vysílače mobilního operátora Oscar (od roku 2006 pod hlavičkou Vodafone) bude i vyhlídková plošina přístupná turistům. O výstavbu se postarala firma Ericsson.

                Celkem 42 metrů vysoká stavba vyrostla na Babylonu koncem roku 2000 a její stavbu zcela financovala telekomunikační společnost. Obec se podílela pouze poskytnutím pozemku a vyřízením stavebního povolení. Ač se na vyhlídkový ochoz smělo již po dokončení stavby věže, oficiální zpřístupnění proběhlo v červnu 2001.

                V roce 2006 nechal OÚ Kozárov z dotace programu LEADER získané díky MAS Boskovicko vybudovat na Babylonu novou budovu občerstvení, WC a šatny pro hráče malé kopané. V další etapě zde bylo připraveno parkoviště, taneční parket s krytým pódiem, vysázena zeleň a provedeny terénní úpravy. Díky tomu se zde v průběhu roku pořádají různé společenské a kulturní akce a oslavy.

                Rozhlednu na Babylonu spravoval zpočátku OÚ Kozárov, později provozovatel nedalekého Bistra Babylon.  

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: J.Šlapák (květen 2011)

 

   

 

   

Foto: M.Čada (2008)

 

  

Foto: P.Žemlík (2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: