Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: Čertova skalka v lokalitě Podhůra u Rabštejnské Lhoty, cca 5km jižně od Chrudimi

GPS: 49.9162786N, 15.7807344E

Nadmořská výška: 347m

Okres: Chrudim

Období výstavby: duben-srpen 2009 (Bára II)

Oficiální zpřístupnění: 6. září 2009 (Bára II)

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 17m

Počet schodů: 78

Otevírací doba: https://lesychrudim.cz/provozni-rad_1

Přístup: Od železniční stanice Chrudim vede k rozhledně žlutá TZT (4,2km s převýšením 100m). Nabízí se také modrá TZT z parkoviště v obci Rabštejnská Lhota (49.9152356N, 15.7695283E, při silnici č. 340 z Chrudimi do Seče). Délka této trasy je 1,5km s převýšením 50m. Bližší parkoviště je Podhůra (49.9194281N, 15.7815000E) nacházející se asi 400m od rozhledny.

Výhled: Železné hory, Orlické hory či Krkonoše, jižní směr stíní vyšší les hřebínku Podhůra

Historie: Světový unikát – i takový přívlastek získala rozhledna s názvem Bára na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi. Výstavba celodřevěné věže provedená v roce 2008 byla výsledkem snahy oživit příměstský les turistickým lákadlem. První kroky v tomto duchu byly uskutečněny v roce 2004, kdy byla Podhůra převedena z lesů hospodářských do lesů zvláštního určení – lesů příměstských a lesů se zvýšenou rekreační funkcí. V roce 2005 vznikla odborná studie, jejímiž prvními viditelnými výsledky bylo zbudování nové turisticky značené trasy, která spojuje Kočičí hrádek s Podhůrou, a v roce 2006 otevření Lesní stezky Podhůra se šesti zastaveními, třemi odpočinkovými místy a dětským hřištěm.

            S myšlenkou stavby rozhledny na Podhůře přišel chrudimský městský architekt Karel Thér. Ve výběrovém řízení byl následně vybrán projekt skupiny architektů okolo Martina Rajniše (mimo jiné autor nové poštovny na Sněžce či vyhlídky Scholzberg), jehož společnost e-M.R.A.K. z Prahy se zároveň stala hlavním dodavatelem rozhledny. Smluvní cena dodávky činila 2,63 mil. Kč. 

            Rozhledna na Podhůře byla postavena v podobě trojbokého jehlanu připomínající spíše dětskou stavebnici. Byla vyrobená jako tzv. dutá hráň z modřínového (95 m3) a dubového dřeva (5 m3), které pocházelo z lesů města Chrudim. Základnou stavby byl rovnostranný trojúhelník (13,8 metrů). Modřínová prkna byla na sebe citlivě naskládána – celkem 98 vrstev - a jejich držení provedeno prostřednictvím čtvercových přeložek. Hřebíky byly použity pouze na tyto přeložky. Rozhledna dosáhla výšky 29,8 metrů, přičemž horní část o výšce 10 metrů byla usazena speciálním jeřábem. Jelikož se věž nacházela v letištním koridoru, na její vrchol bylo umístěné signalizační světlo. Celá konstrukce ukotvila trojice tažných lan. Obdobným způsobem jako rozhledna byl nedaleko postaven i domek pro obsluhu rozhledny a občerstvení. Areál ohlídala bezpečnostní kamera. Po zdolání 78 schodů se výhled nabízel ze 17 metrů. Slavnostní zpřístupnění rozhledny proběhlo v sobotu dne 21. června 2008.

                Ačkoli architekt odhadnul životnost stavby na 50 let, sloužila věž návštěvníkům pouze 4 dny! Dne 25. června 2008 se totiž krajem přehnala větrná bouře, která celou stavbu strhnula. I přes tento neúspěch se chrudimští nenechali odradit a hned následující den se dohodli s architektem na obnově věže s označením Bára II. Stavba nové rozhledny probíhala podle původních plánů během léta 2009, a to v daleko odolnější verzi než její předchůdkyně. Nová základová deska byla přizpůsobena vyššímu zabezpečení. Byly vylepšeny jistící prvky. Patří mezi ně speciální prokládky dřeva, které se umísťují do nejvíce namáhaných rohů, nová vnitřní konstrukce z kmenů, ke které je rozhledna připoutaná nebo supermoderní italské vruty. Speciální mechanismus kotevní systém každou hodinu na 30 sekund automaticky povolí, aby dřevěná konstrukce mohla reagovat na změny vlhkosti a teploty, při silném větru je uvolnění blokováno. Špička věže získala odlišnou podobu. Autoři rozhledny chtěli původně použít dřevo ze zřícené stavby. Ukázalo se však, že téměř veškeré dřevo bylo rozštípané. Nová Bára by měla odolat větru o síle až 200 km/hod (původní rozhledna byla konstruována na vítr do 120 km/hod.).

                Rozhledna Bára II byla postavena nákladem zhruba 2 mil. Kč (město získalo 1,6 mil. Kč od pojišťovny, zbytek doplatilo z vlastního rozpočtu). Provoz věže zajišťuje společnost Městské lesy Chrudim, s.r.o.             

 

Fotogalerie – Bára II.

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: P.Urbanec (duben 2021)

 

            

Foto: P.Urbanec (leden 2021)

 

      

Foto: P.Urbanec (červenec 2018)

 

       

 

       

Foto: J.Šlapák (leden 2016)

 

        

Foto: A.Průšová (říjen 2013)

 

        

Foto: D.Sedlák (srpen 2009)

 

Fotogalerie – Bára I.

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: Z.Kulhánek (několik dní po stržení rozhledny, srpen 2008)

 

 

 Foto: S.Novotný (červen 2008)

 

           

 

           

 Foto: J.Velc (červen 2008)

 

          

Foto: Z.Kulhánek (červen 2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: