Rozhledna Rumburak u Bítova

 

Typ/materiál: zděná rozhledna

Lokalita: rozhledna je součástí penzionu Rumburak, který se nachází na úpatí Velkého kopce (494m) při silnici k hradu Bítov, cca 35km od Znojma

GPS: 48.9435100N, 15.7147428E

Nadmořská výška: 467m

Okres: Znojmo

Období výstavby: podzim 2008 – červen 2009

Oficiální zpřístupnění: 4. července 2009

Celková výška: 30 m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 26 m

Počet schodů: 146

Otevírací doba: www.restaurantrumburak.cz

Přístup: Penzion s rozhlednou se nalézá na příjezdové komunikaci asi půl kilometru před hradem Bítov, rozhledna je zdaleka dobře viditelná. Před penzionem se nachází parkoviště. Místem prochází cyklostezka "Vranovsko".

Výhled: Vranovská přehrada a její okolí, za dobré viditelnosti i Alpy (kreslené informační panely na ochozu informují o důležitých a zajímavých místech výhledu)

Historie: Novou turistickou atrakcí se od poloviny roku 2009 může pochlubit okolí Vranovské přehrady. Součástí nově vybudovaného penzionu Rumburak u Bítova se totiž stala 30 metrů vysoká vyhlídková věž pro turisty.

                O její vybudování se zasadili majitelé penzionu – manželé Pyskovi. Ti původně plánovali postavit objekt s rozhlednou kolem roku 2003 u rybníku Zámiš na severním okraji Třebíče. Zastupitelstvo města však bylo proti umístění stavby do rekreační zóny a nutnou změnu územního plánu zamítlo. A tak se zájem stavitelů přesunul k obci Bítov u Vranovské přehrady. Bítovská radnice s myšlenkou souhlasila a za tímto účelem nechala provést změny územního plánu. Manželé Pyskovi, kteří nedaleko hradu Bítov koupili rozestavěný penzion, zde postupně za pomocí dotace z EU vybudovali moderní objekt s restaurací a s možností ubytování. V provozu je od května 2009. Součástí komplexu je rovněž bowling, školicí středisko, sportovní areál, bazén a letní terasa. Hranolová rozhledna Rumburak je vysoká 30 metrů a návštěvníkům slouží od poloviny roku 2009. Náklady na její výstavbu se odhadují na 4 mil. Kč.

                Jméno Rumburak je odvozeno od zvířecího mazlíčka majitelů – krkavce Rumburaka. Socha krkavce od Michala Olšiaka je ostatně umístěna u příchodu k penzionu a reliéf krkavce je dán na špičku věže.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: A.Průšová (srpen 2020)

 

           

Foto: M.Čada (jaro 2011)

 

             

Foto: J. Kejda (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: