Ploučnická vyhlídka v Benešově nad Ploučnicí

 

Typ/materiál: zděný altán s vyhlídkovým ochozem

Lokalita: ve svahu na jižním okraji Benešova nad Ploučnicí, cca 8km východně od Děčína

GPS: 50.7369511N, 14.3084833E

Nadmořská výška: 220m

Okres: Děčín

Období výstavby: 1902

Oficiální zpřístupnění: 8. června 1902

Celková výška: 10m

Výška vyhlídkové plošiny: 7m

Počet schodů: 26

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z nám. Míru v Benešově nad Ploučnicí vede k rozhledně žlutá TZT (1,2km s převýšením 70m). Kratší o cca 0,5km je však varianta ulicí Sokolský vrch (za železničním přejezdem za mostem odbočit po schodišti vpravo) a pak ulicí Pod vyhlídkou. Na jejím konci pokračuje k rozhledně mezi ploty pěšina. Parkovat lze ve zmiňovaných ulicích.

Výhled: pouze severním směrem na Benešov nad Ploučnicí, pás nejbližších vyšších kopců za městem (Kosí vrch, Hlídka) a vpravo na vrch Studenec

Historie: Poměrně netradiční vyhlídkovou stavbu může návštěvník nalézt na okraji Benešova nad Ploučnicí. Vyhlídka z dálky připomíná běžný altánek. Teprve až když vystoupáte k této vyhlídce zjistíte, že na střechu s červenou bání vede schodiště se zábradlím.

                Ploučnická vyhlídka pojmenovaná podle nedaleké řeky se nad městem ve svahu Sokolského vrchu tyčí již od roku 1902. U jejího zrodu stál místní okrašlovací spolek (Spolek pro pozdvižení cizineckého ruchu). Inspirací pro její stavbu byly pravděpodobně podobné říční vyhlídky u Děčína (Labská) či u Chebu (Stráž). Umístění stavby bylo zvoleno ve stráni v obecním lese nad řekou Ploučnicí s výhledem na celé město. Otevření se uskutečnilo 8. června 1902 a stavba byla nazvána Ploučnickou vyhlídkou.

                V roce 1994 byla nákladem města opravena a navíc došlo k vykácení porostu, který výhledu bránil. V roce 2000 proběhly další opravy vyhlídky, neboť ta se pravidelně stává terčem vandalů. Z tohoto důvodu přistoupilo město v letech 2011 a 2012 k dalším opravám a k odstranění okolních náletových křovin.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: K.Punčochář (2010)

 

      

Foto: J.Velc (2009)

 

      

Foto: M.Holý (2006)

 

      

Foto: vlastní archiv (2004)

 

Foto: hist. podoba vyhlídky, Obl.muzeum Děčín

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: