Vyhlídková věž vodojemu v Bohumíně

 

Typ/materiál: zděný vodojem s rozhlednou

Lokalita: část Bohumína - Nový Bohumín, ulice Koperníkova 1215

GPS: 49.9092644N, 18.3657086E

Nadmořská výška: 200m

Okres: Karviná

Období výstavby: 1934 (novodobá přestavba provedena únor 2005-leden 2006)

Oficiální zpřístupnění: 30. ledna 2006

Celková výška: 39m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 187

Otevírací doba: denně 10-22 hod.

Přístup: Stačí se orientovat dle místního značení ve směru na aquapark, vyhlídková věž je v jeho bezprostřední blízkosti. Z centrálního náměstí T.G.M. je to zhruba 1km. Dovede nás sem také místní cyklostezka "B (Bohumín)". Parkoviště se nachází hned u rozhledny.

Výhled:

Historie: Zcela nevšední vyhlídkovou věž zkombinovanou se stavbou původního vodojemu z roku 1934 nalezneme v Bohumíně.

                Zrod unikátní rozhledny lze datovat k roku 2002, kdy tehdejší majitel vodojemu Nový Bohumín – Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava – odprodal tuto stavbu bohumínské radnici za zhruba 160 tis. Kč. Vodojem byl již nevyužívaný a v roce 1997 ztratil statut vodohospodářské stavby. Město Bohumín projevilo zájem vodojem upravit na vyhlídku s výstavními prostory, místem pro občanská sdružení a byty a v těsné blízkosti vystavět aquacentrum. Později bylo upřednostněno stavbu upravit na penzion s kavárnou a s vyhlídkovou plošinou. Návrh této úpravy připravil architekt Vladimír Vychodil, projektová dokumentace byla připravena Pavlem Stoklasou (Studio Opava).

                V roce 2004 získalo město Bohumín na přestavbu vodojemu dotaci z EU (16,7 mil. Kč) a od Moravskoslezského krajského úřadu (1,6 mil. Kč). Na základě výběrového řízení byla následně vybrána stavební firma TCHAS, s.r.o., závod UNIPS Ostrava (od roku 2010 přejmenována na Eiffage Construction s.r.o.), která s přestavbou začala zkraje roku 2005. Celá akce trvala skoro rok a vyžádala si téměř 25 mil. Kč.

                Přestavěný vodojem o průměru 8,5m má osm pater a ubytování v něm najde až 36 osob. V přízemí se nachází hala s recepcí, zázemí pro personál a nástupní stanice výtahu, který vede středem objektu. V šesti spodních patrech jsou situovány hostinské dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky. Na každém patře jsou umístěny dva pokoje. Celý objekt má bezbariérový přístup a jeden pokoj pro tělesně postižené. V podzemí objektu je schována strojovna výtahu a výměníková stanice. V nejvyšším osmém patře se nachází vyhlídková restaurace s kapacitou 20 míst. O patro níže je kruhová vyhlídka s výhledem na tři světové strany. Unikátní je boční prosklené schodiště, které nabídne návštěvníkům věže rozhled do širokého okolí.

                Přestavěný objekt bohumínského vodojemu byl otevřen 30. ledna 2006. Schodiště na vyhlídku bylo při této příležitosti pokřtěno recesním během do schodů, ze kterého se později stala pravidelná sportovní akce. Stavba získala jméno "Penzion ve věži", byť ve veřejné anketě místní obyvatelé navrhnuli okolo tří stovek názvů (Bidýlko, Vodomilka, Mračník, Na Pranýři, Čumenda či řada názvů souvisejících se jménem bohumínského starosty Petra Víchy, např. Víchovka, Petrův výhled nebo Víchárna).

                V dubnu 2007 získala přestavba vodojemu na brněnském Stavebním veletrhu cenu v soutěži Top Invest v kategorii „Nejlepší investice roku 2006“.

                Penzion je v majetku města Bohumína. Provozuje jej městská společnost Bospor, spol. s r. o., která kromě blízkého aquacentra obhospodařuje také všechna sportoviště ve městě.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: P.Urbanec (květen 2021)

 

          

Foto: J.Šlapák (květen 2013)

 

              

Foto: D.Sedlák (jaro 2011)

 

      

Foto: M.Čada (2008)

 

Foto (stav před a po rekonstrukci): časopis Stavebnictví 5/2008

 

    

Foto (původní podoba vodojemu, přestavba vodojemu): V.Fejfar (Moravskoslezský deník)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: