Borůvková hora u Javorníku

 

Typ/materiál: železná s dřevěným opláštěním

Lokalita: hraniční Borůvková hora, cca 10km západně od Javorníku a cca 40km severozápadně od Jeseníku

GPS: 50.3906392N, 16.9025978E

Nadmořská výška: 898m

Okres: Jeseník

Období výstavby: duben - září 2006

Oficiální zpřístupnění: 7. října 2006

Celková výška: 26,1m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 155

Otevírací doba: rozhledna je otevřena po celý rok (kiosek pod rozhlednou je od června do konce srpna otevřen každý den, v květnu, září a říjnu pouze o víkendech)

Přístup: Přístup na rozhlednu je po turistických cestách od Javorníku, Travné (modrá a zelená TZ, 4km), Bílé vody (červená TZ, 7km) a z Polska. Nejblíže lze auto odstavit v Travné u přechodu, popř. u staré celnice. Od celnice se vydáte po lesní cestě doprava a dojdete až na turistický rozcestník "Nad Travnou". Odtud pokračujte po modré turistické značce až na rozcestník "Borůvková hora" a odtud po červené turistické značce na vrchol hory k rozhledně. K rozcestníku "Nad Travnou" se dostanete rovněž přímo z Travné po modré turistické značce.

Výhled: Rozhledna nabízí nádherný výhled na Rychlebské hory, Orlické hory, Krkonoše, Kralický Sněžník, Praděd a hřeben Jeseníků. Jako na dlani mají turisté také rozlehlou kladskou nížinu v Polsku.

Historie: Pestrou rozhlednovou historií se může chlubit téměř hraniční Borůvková hora (898 m, polsky Góra Borówkowa) u Javorníku v Rychlebských horách. První rozhledna pocházela ze sedmdesátých let 19. století, byla vystavěna na pruské straně hranice a patřila pod správu polských lázní Landek. Dřevěná konstrukce však brzy zchátrala a poroučela se k zemi. Druhou věž nechal postavit Kladský turistický spolek (Glatzer Gebirgs Verein) v roce 1890 s podporou obce Landek (bezplatným poskytnutím stavebního dřeva) a moravskoslezským turistickým spolkem. Byla opět celá ze dřeva. Po deseti letech provozu se pod dvěma turistkami propadly dřevěné schody a obě ženy se těžce zranily. Odškodnění stálo spolek značnou částku peněz. Kontrola ukázala, že celá konstrukce je ztrouchnivělá od dešťů, které rozhlednu často bičovaly. Stavební úřad proto rozhodl, že je nutné stavbu zbourat. Vítr však znovu zasáhl dřív a 11. září 1900 dílo zkázy dokonal.

                Ani třetí rozhledna neměla dlouhý život. Když turisté z polského Landeku postavili v roce 1908 věž s vyhlídkovou terasou ve výšce 21 metrů (projekt ing. Herberta Utnera z Javorníku), netušili, že za čtrnáct let znovu neodolá prudkým poryvům větru. Turisté přemýšleli o postavení další rozhledny ve třicátých letech 20. století. Pokus nakonec vzdali a postavili na místě "pouze" turistickou chatu opět podle plánů ing. Utnera. Svého zprovoznění se dočkala 25. května 1930. V její blízkosti se pak nacházela dřevěná triangulační věž. Po druhé světové válce však byla chata pro nerentabilní provoz opuštěna, stala se terčem vandalů a zlodějů a 50. letech vyhořela. Za totality se zde scházeli čeští a polští disidenti. Dokonce se tu setkal Václav Havel s předákem Solidarity Adamem Michnikem, na což upomíná památník vybudovaný na Borůvkové hoře v roce 2011.

            O výstavbu nové rozhledny usilovalo město Javorník již v roce 1998. Tehdy se náklady odhadovaly na 4 miliony korun s tím, že by obec oslovila především české a polské úřady. Projekt 25 metrů vysoké rozhledny postavené na zbytcích základů bývalé chaty byl nakonec zrealizován až v období duben-září 2006. Původně projektanti navrhli pro rozhlednu půdorys ve tvaru borůvkového listu natočeného tak, aby stavba odolávala silnému větru. Jenže konstrukce se ukázala být příliš složitou. A tak získala rozhledna půdorys válcovitý. Konstrukce je kovová a opláštěná dřevem. Turistům se poprvé otevřela 7. října 2006. Stavba přišla na 6,5 milionu korun a její realizace se ujal generální dodavatel - firma Kompletstav Letovice s.r.o. Dílčí dodávky zajistily United Design s.r.o., Ing. Arch. Hynek Novák (architektonický návrh), Stavby a reality STAR, s.r.o. (spodní stavba), HARD Jeseník, a.s. (ocelová konstrukce), STEELINXpro s.r.o. (návrh ocelové konstrukce) a Dřevovýroba - Pilařství, s.r.o., Hrabová (dřevěné konstrukce). Většina peněz šla z fondů Evropské unie určených na česko-polskou spolupráci v rámci programu INTERREG IIIA.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

 

Foto: J.Šlapák (květen 2018)

 

      

Foto: M.Čada (2009)

 

      

Foto: D.Matulka (2008)

 

Pozvánka na otevření rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

  

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: