Rozhledna Bramberk u Lučan nad Nisou

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: jihovýchodní úpatí kopce Krásný (797m), cca 1km jižně od Horního Maxova, cca 3km severozápadně od Lučan nad Nisou a cca 7km severovýchodně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7565758N, 15.2060072E

Nadmořská výška: 787m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: 1912

Oficiální zpřístupnění: 16. června 1912, znovuotevřena 1. srpna 2010

Celková výška: 21m

Výška vyhlídkové plošiny: 18,5m

Počet schodů: 96

Otevírací doba: www.lucany.cz/turistika/rozhledna-bramberk

Přístup: Nejsnazší přístup je z osady Horní Maxov (část obce Lučany nad Nisou), z jehož centra vede k rozhledně značená odbočka (cca 1,3km dlouhá asfaltka, kterou zároveň kopíruje zelená TZT). Parkovat lze v blízkosti rozhledny.

Výhled: téměř kruhový rozhled – Jizerské hory, Krkonoše

Historie: Vyhlídkovou věž bylo možné na vrchu Bramberk nedaleko Jablonce nad Nisou nalézt již od roku 1889. Dřevěnou stavbu 16 metrů vysokou zde nechala postavit lučanská sekce Německého Horského spolku pro Jizerské hory (zal. 1887). Vyhlídka byla během svého provozu několikrát silně poškozena a často byla mimo provoz. V roce 1892 byla na Brambrerku vystavěna turistická chata.

                V roce 1912 se lučanští rozhodnuli dřevěnou věž, která shořela, nahradit rozhlednou kamennou. Autorem projektu byl zkušený stavitel rozhleden jablonecký Robert Hemmrich. Celkem 21 metrů vysoká rozhledna z žulových kvádrů byla slavnostně zpřístupněna 16. června 1912. Na její ochoz ve výšce 18,5 metrů vede 96 schodů.

                Areál na Bramberku do roku 1991 provozovala společnost Restaurace a jídelny, poté přešel do soukromých rukou. Manželé Jindříškovi, kteří zde působili, tu vystavěli hotel Krásný. Díky velkému zadlužení však své aktivity na Bramberku po čase ukončili. Posléze se zde vystřídalo několik nájemců. V létě roku 2004 dokonce nabízela realitní kancelář Realmax Bramberk a veškeré pozemky včetně nemovitostí k prodeji za necelých 13 milionů korun. Některé části nemovitosti byly neúspěšně nabízeny v nucené dražbě i jabloneckým Okresním soudem. Počínaje rokem 2007 nový nájemce rozhlednu uzavřel z důvodu špatného stavu schodiště a zakázal vstup i do jejího blízkého okolí, které provizorně oplotil. Turisté tak museli rozhlednu obcházet okolním lesem. Majitelé areálu se mezitím ocitnuli v konkurzu (a v rozvodovém řízení), během kterého bylo další nakládání s majetkem nemožné.

                Město Lučany nad Nisou se za této neutěšené situace rozhodnulo rozhlednu opět zpřístupnit turistům a v létě 2010 ji získalo do nájmu od správce konkurzní podstaty. Zároveň bylo před samotným oficiálním otevřením dne 1. srpna 2010 opraveno schodiště a místní dobrovolní hasiči zpřístupnili i dříve neprůchodné cesty. Z výnosu veřejné sbírky se následně podařilo opravit ochoz a vyměnit některá okna. Nepodařil se však zamýšlený převod do majetku města, neboť nebyly dohledány dokumenty, které by toto potvrdily.

                Na jaře 2014 byla rozhledna (společně s dalšími třemi penziony v blízkém okolí) nabídnuta zájemcům v dražbě. Za částku 2,5mil. Kč (z původní vyvolávací ceny 800tis. Kč) ji získalo město Lučany nad Nisou. Za tímto účelem si vzalo půjčku a zároveň vyhlásilo veřejnou sbírku (v červnu 2015 se takto podařilo vybrat zhruba půl milionu korun). Část prostředků poskytnul Krajský úřad Libereckého kraje (200 tis. Kč). V mezidobí samotná rozhledna "prokouknula", když město Lučany nechalo vykácet stromy v jejím okolí. Blízkou chátrající chatu Bramberk získali v dražbě za cca 1,5 mil. Kč dva majitelé pražské stavební společnosti Martin Škvor a Richard Krützner, kteří ji v letech 2015 a 2016 přestavěli na moderní restaurační objekt s nabídkou ubytování.

                V roce 2015 byla rozhledna Bramberk prohlášena za kulturní památku. Na podzim 2016 pak nechala lučanská radnice díky dotaci od Krajského úřadu Libereckého kraje (téměř 180 tis. Kč) a dalším prostředkům z veřejné sbírky (cca 85 tis. Kč) opravit střechu rozhledny a vyspárovat její zdivo.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: P.Urbanec (srpen 2021)

 

        

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

        

Foto: D.Sedlák (červen 2014)

 

      

Foto: J.Šlapák (duben 2012)

 

 

Foto: M.Čada (2011)

 

Popis: bramberk10  Popis: bramberk11  Popis: bramberk12  Popis: bramberk13  Popis: bramberk14

Foto: Gep (léto 2010)

 

Popis: bramberk2  Popis: bramberk3

Foto: Miloš Holý (2006)

 

Popis: bramberk1

Foto – pozvánka ke znovuotevření rozhledny: obec Lučany nad Nisou

 

Popis: bramberk-old

Foto: historická podoba

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: bramberk-mapa1  Popis: bramberk-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: