Rozhledna „Na Vrchách“ u obce Břasy

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: vyvýšenina „Na Vrchách“ cca 1km severně od obce Břasy, cca 10km severně od Rokycan

GPS: 49.8460556N, 13.5757219E

Nadmořská výška: 481m

Okres: Rokycany

Období výstavby: duben-červen 2013

Oficiální zpřístupnění: 3. července 2013

Celková výška: 15,4m

Výška vyhlídkové plošiny: 10m

Počet schodů: 60

Otevírací doba: duben až říjen denně 8-20 hod.

Přístup: Ze severního okraje obce Břasy vede ze silnice (ve směru na Újezd u Svatého Kříze) vlevo značená odbočka, autem lze dojet až k rozhledně. Zaparkovat lze cca 20m pod rozhlednou (49.8456328N, 13.5749025E). Na rozhlednu vede také modrá TZT (odbočka z modré trasy spojující žel.stanici Stupno a rozcestí Na Držkách nedaleko Újezdu u Svatého Kříže).

Výhled: východně kopec Radeč, na jihozápad Radyně se zříceninou hradu a další dominanty v okolí Plzně (Chlum, Sylván, Krkavec), pohoří Český les, Šumava, Krušné hory

Historie: Současná dřevěná rozhledna u obce Břasy se vypíná na kótě Na Vrchách (481m), a to v místě, kde bylo od konce roku 1984 umístěné stanoviště radiotechnické roty protivzdušné obrany státu. Vojenský útvar zde monitoroval vzdušný prostor a nízkoletící cíle až do roku 1992. Tehdy byla jednotka reorganizována na "Výcvikové středisko specialistů" a posléze na přelomu let 1993 a 1994 zrušena. Opuštěný areál později získala obec Břasy. Do ubytovací budovy pod vrcholem byl umístěn dům s pečovatelskou službou, část areálu začal být využíván jako sklady.

                Dřevěná rozhledna vznikla na návrší na jaře 2013 jako víceúčelový objekt. Slouží pro zajištění datového přenosu bezpečnostního kamerového systému (příslušná zařízení jsou umístěna v nejvyšším, tj. šestém patře konstrukce) a rovněž jako vyhlídka na zdejší krajinu (umístěná o patro níže). Stavbu rozhledny iniciovala a financovala obec Břasy. Její zástupci nechtěli namísto bývalých radarů stavět na návrší typizovanou kovovou konstrukci, ale nevšední a originální objekt. Prvotní návrh stavby připravila Ing. arch. Marie Pechová, Area Projekt s.r.o., prováděcí dokumentaci následně zhotovil Ing. Petr Kesl ze Západočeské univerzity v Plzni. Výstavbu provedla od dubna do konce června 2013 plzeňská firma Saportan, s.r.o. za částku zhruba 2 mil. Kč. Stavba má téměř čtvercový půdorys (9,2m x 9,5m) s tím, že k vrcholu se dvě hrany sbíhají. Na její výstavbu bylo spotřebováno 135 tun betonu, 25 tun smrkového dřeva pro nosnou konstrukci a 8 tun dřeva na opláštění věže. Prkna na podlahu vážila skoro pět tun a jen o tunu méně měly ocelové spojovací a kotevní prvky. Originalita rozhledny vyústila v její ocenění v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2013, ve které získala Cenu poroty za netradiční tvarové pojetí dřevěné konstrukce a obohacení technického objektu o volnočasovou funkci.

                V roce 2016 získala rozhledna nový tmavěhnědý nátěr. 

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: V.Vozka (duben 2020)

 

Foto: H.Vagnerová (září 2015)

 

         

     

Foto: J.Šlapák (srpen 2013)

 

            

      

Foto: Gep (červenec 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: