„Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana“ u Březové nad Svitavou

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: návrší cca 1km západně od Březové nad Svitavou, cca 10km jižně od Svitav

GPS: 49.6470169N, 16.5119461E

Nadmořská výška: 476m

Okres: Svitavy

Období výstavby: léto 2006 – jaro 2007

Oficiální zpřístupnění: 17. června 2007

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 15m

Počet schodů: 73

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z hlavního Moravského náměstí v Březové nad Svitavou, kde lze i zaparkovat, vede k rozhledně zelená TZT (1km s převýšením 90m).

Výhled:

Historie: Oku lahodící dřevěná vyhlídka se od jara 2007 tyčí na návrší u městečka Březová nad Svitavou v nadmořské výšce 476 metrů. Je ukázkou toho, jak mohou dobře navržené rozhledny příjemně ladit s okolní přírodou.

            Záměr postavit nad Březovou rozhlednu se poprvé objevil v roce 2005 při plánování místní naučné stezky „Údolím řeky Svitavy“. Jedno ze zastavení mělo návštěvníkům nabídnout malebné výhledy do okolí z dřevěné věže. Její výstavba se rozeběhla v létě 2006 (vybudování základů) za podpory KÚ Pardubického kraje, který přispěl částkou 200 tis. Kč při celkových nákladech 450 tis. Kč. Zbylá částka se našla v rozpočtu města. Samotnou stavbu provedla firma Telnar s.r.o. z Poličky.

            Celá stavba je vysoká 20 metrů, vyhlídkový ochoz je umístěn 5 metrů níže. Konstrukce z modřínového dřeva je vyztužena ocelovými táhly. Autorem projektu je ing. Antonín Olšina, který navrhoval další nové dřevěné rozhledny na Pardubicku (Kastel u Vrbice, Borůvka u Hluboké, Terezka u Proseče). Původně se počítalo s dokončením rozhledny na podzim 2006, díky nepřízni počasí se však výstavba odložila na jarní měsíce následujícího roku, přičemž slavnostní otevření proběhlo v neděli 17. června 2007. Rozhledna od té doby nese pojmenování „Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana“. Akce se účastnili členové Divadla Járy Cimrmana pánové Svěrák, Čepelka a Weigl.

Proč zrovna Cimrmanova rozhledna se můžeme dočíst na informační tabuli:

Nesmazatelně se do dějin české i světové kartografie zapsali dva velikáni: profesor doktor František Edvard Kořistka, rodák z Březové nad Svitavou a Jára Cimrman, český génius, člověk, který zanechal stopy ve všech oborech lidské činnosti.

Byl to právě Cimrman, který prvně plně doceňuje význam a rozsah práce profesora Kořistky, a proto na jaře v roce 1907 přijíždí do Březové nad Svitavou s cílem přesvědčit březovské městské radní, aby celoživotní dílo svého rodáka vhodným způsobem ocenili ještě za profesorova života. Bohužel se mu to nepodaří, profesor Kořistka v roce 1916 umírá a pamětní deska na jeho rodném domě byla odhalena až mnohem později.

Při svém pobytu ve Březové nad Svitavou se Cimrman vydal na několik procházek po okolí. Když stanul právě na tomto místě, byl uchvácen pohledem na město a údolí řeky Svitavy. Přestože byl les v těchto místech ještě velmi mladý a nízký, několik vzrostlejších stromů Cimrmanovi kalilo nedokonalý výhled. Okamžitě ho napadla myšlenka postavit zde rozhlednu.

Poučen předchozím neúspěchem u městských radních volí Cimrman jinou taktiku. Lobbuje za výstavbu rozhledny u každého z radních samostatně a záhy získává podporu téměř celé městské rady. Poměrně závažným problémem byl nedostatek finančních prostředků. Cimrman, opouštěje jednání městské rady, prohlásil: „Pánové, pokud to nepostavíte teď, tak potom až za 100 let.“

A měl pravdu. První světová válka, hospodářská krize, 2. světová válka a budování socialismu způsobily, že výstavba rozhledny byla stále odkládána.

Až v roce 2007, tedy 100 let po Cimrmanově výroku na březovské městské radě, byla na tomto místě nová rozhledna otevřena.

Neváhejte tedy, vystupte na rozhlednu nesoucí Cimrmanovo jméno a potěšte se rozhledem, který kdysi českého génia tak okouzlil.“

 

            V roce 2018 nechalo město Březová nad Svitavou rozhlednu opravit (provedla firma, která rozhlednu stavěla, tj. Telnar s.r.o.), neboť podle odborného posudku nebyla od svého otevření ošetřena žádným nátěrem proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu, ani jinak revidován její stav. Při rekonstrukci byly vyměněny některé části dřevěných prvků, proveden byl nezbytný komplexní nátěr proti napadení dřevomorkou a utaženy napínací matice.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: A.Průšová (říjen 2012)

 

          

Foto: M.Čada (2008)

 

Foto: Milan Klofec (2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: