Rozhledna na Brusné u Bludova

 

Typ/materiál: dřevěná (s ocelovým schodištěm)

Lokalita: cca 1,5km jižně od Bludova, cca 5km jihozápadně od Šumperka

GPS: 49.9314897N, 16.9353108E

Nadmořská výška: 364m

Okres: Šumperk

Období výstavby: říjen 2014 – srpen 2015

Oficiální zpřístupnění: 13. září 2015

Celková výška: 12,5m (vč. hromosvodů)

Výška vyhlídkové plošiny: 6m

Počet schodů: 1+26

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Pouze pěšky z jižního konce Bludova - zaparkovat lze nejblíže v Bludově na náměstíčku u sochy Panny Marie Lurdské (49.9348917N, 16.9304314E), odkud je to pěšky po žluté TZT (a zároveň po NS Bludovská stráň) asi 600m s převýšením 70m. V opačném směru je výstup možný od železniční stanice Bludov (49.9291678N, 16.9316522E) - po lesní pěšině asi 800m s převýšením 80m.

Výhled: panoramatický pohled od Červenohorského sedla přes Praděd až po Kamenec, na druhé straně Olšanská hora, Postřelmov, Zábřeh, výhled směrem k Mohelnici

Historie: Obec Bludov se nachází na jihozápadním okraji Hanušovické pahorkatiny, cca 5km od Šumperka, a je známá svými sirnými lázněmi pro léčbu nemocí ledvin, revmatismu a dětské obezity. Od roku 2015 se zhruba 1,5km jižně od obce nachází v lokalitě Bludovská stráň turistická rozhledna na kótě Brusná (364m). V minulosti zde již vyhlídka stávala – jednalo se o triangulační dřevěnou věž, která zanikla v roce 1955.

                Bludovská stráň je zařazena mezi významné krajinné prvky a lze zde nalézt mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. Z tohoto důvodu o lokalitu dlouhodobě pečuje Český svaz ochránců přírody Bludov, který v roce 2007 získal z Ústředí ČSOP finanční prostředky na vytyčení okružní naučné stezky (otevřena v listopadu 2008). Součástí žádosti o dotaci byla také (zhruba od roku 2001) plánovaná výstavba rozhledny na Brusné. Na tu však finanční příspěvek nebyl přidělen z důvodu nedostatku prostředků. I přes tento neúspěch se zástupci ČSOP Bludov rozhodli pokračovat v projektové přípravě výstavby rozhledny a v zajišťování finančních prostředků formou sponzorských darů, příspěvků od občanů a dalších příznivců (dokonce v kiosku zdejší čerpací stanice nechali umístit pokladničku pro drobné příspěvky).

                Získat však prostředky na stavbu rozhledny byly nad možnosti ČSOP Bludov. K záměru se připojili představitelé obecního úřadu Bludov, kteří zároveň v roce 2012 požádali o dotaci z Regionálního operačního programu. Předmětem žádosti byla stavba 15m vysoké rozhledny za cca 4 mil. Kč (dle plánů firmy Stavoprojekt, spol. s r.o.). S žádostí však obec neuspěla a stavba rozhledny (skromnější varianta s krytým přístavkem) byla posléze zařazena do projektu obce „Soustava dětských naučných stezek v lázeňské obci Bludov“ (dále zahrnul vybudování pěti naučných stezek, obnovu místní kapličky a výstavbu odpočinkového altánu v centru Bludova). Tento projekt o celkových nákladech cca 5,8 mil. Kč byl podpořen v rámci dotace z ROP Střední Morava částkou 4,5 mil. Kč. Pět procent nákladů pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí. Zhotovitelem se na základě výběrového řízení stala firma Manax s.r.o. ze Zlína.

                Základem vyhlídkové věže jsou 4 nosné sloupy z lepeného smrkového dřeva. V přízemí se nachází menší skladovací prostor pro zajištění různých společenských a turistických akcí. Na horní vyhlídkový ochoz vede pozinkované schodiště. Střecha je nepravidelného tvaru se sedlovým průřezem. Přistavěná zastřešená část má půdorysný tvar podkovy obrácené směrem k obci Bludov. Autorem projektu stavby byl Ing. arch. Jiří Valert ze šumperské firmy Stavoprojekt, s.r.o. Náklady na vybudování vyhlídky činily cca 2 mil. Kč.

                Slavnostní otevření vyhlídkové věže na Brusné proběhlo v neděli 13. září 2015.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: H.Vagnerová (konec července 2015)

 

          

        

Foto: J.Šlapák (červenec 2015)

 

    

Foto: H.Vagnerová (začátek července 2015)

 

 

Foto: H.Vagnerová (červen 2015)

 

      

Foto: H.Vagnerová (květen 2015)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Foto: původní ideový návrh vyhlídky na Brusné (OÚ Bludov)

 

Foto: původní triangulační věž na Brusné

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

     

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: