Větrný mlýn s rozhlednou Bukovanský mlýn

 

Typ/materiál: zděná replika větrného mlýna s krytým vyhlídkovým ochozem

Lokalita: návrší na západním okraji obce Bukovany, cca 4km severně od Kyjova, cca 25km severně od Hodonína

GPS: 49.0402603N, 17.0912378E

Nadmořská výška: 325m

Okres: Hodonín

Období výstavby: 2003-2004

Oficiální zpřístupnění: 1. května 2004

Celková výška: 15m

Výška vyhlídkové plošiny: 11m

Počet schodů: 64

Otevírací doba: http://www.bukovansky-mlyn.cz

Přístup: Z dálky viditelný mlýn se nachází na západním okraji Bukovan (cca 4km severně od Kyjova) při silnici na Ostrovánky, kolem mlýna vede cyklostezka č. 412 z Kyjova směrem na Ždánice a do pohoří Chřiby. Parkovat lze v areálu mlýna.

Výhled: Kyjovsko, Chřiby, Babí lom, Podluží, Bílé Karpaty a za dobré viditelnosti i Slovensko

Historie: Bukovany jsou malá obec, která se nachází 4 km severně od jihomoravského Kyjova. V letech 2003-04 zde díky snahám rodáka ing. Kouřila vyrostla během 7 měsíců unikátní replika větrného mlýna. Pan Kouřil si tak splnil sen, který měl při zakládání svého obchodu s hračkami v roce 1992, že s vydělanými penězi vybuduje právě větrný mlýn. Svou inspiraci čerpal v Holandsku, kde je obdobných staveb téměř 1700.

                Stavba mlýna s vyhlídkovým ochozem byla slavnostně otevřena 1. května 2004. Podlaha rozhledny je 11 m nad zemí a samotná stavba je se svými 15 metry nejvyšší svého druhu u nás. V přízemí objektu se nachází reprezentační místnost s krbem, sloužící mimo jiné Mužskému sboru Bukovany jako zkušebna. První patro je výstavní místností pro prezentaci uměleckých děl, obrazů a keramiky. Ve druhém patře je průřez historií obce Bukovany, výstava starých užitkových předmětů a fotografií ze života obce. V nejvyšší části objektu se nachází rozhledna. Pro zajímavost – velké mlýnské lopatky pohání elektromotor.

                V roce 2007 vyrostl kolem mlýna areál hotelu, který byl postaven ve spolupráci pana Josefa Kouřila a společnosti Region, spol. s r.o. Hotelový areál je vystavěn v tradičním stylu moravského Slovácka a dotváří tak kompozici tradičního mlynářského statku. Areál byl vybudován podle projektu Ing. arch. Radka Ryby z kyjovského ateliéru Projektis s.r.o.            

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: M.Kosek (2014)

 

   

Foto: J.Šlapák (2011)

 

    

Foto: M.Čada (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: