Rozhledna na Čápu

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky

Lokalita: pískovcový vrchol Čáp, cca 1,5km východně od osady Skály (obec Teplice nad Metují), cca 30km severně od Náchoda

GPS: 50.5746358N, 16.1241286E

Nadmořská výška: 786m

Okres: Náchod

Období výstavby: září 2014

Oficiální zpřístupnění: 20. září 2014

Celková výška: 13m

Výška vyhlídkové plošiny: 9m

Počet schodů: 44

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z osady Skály, od zámku Bischofstein, po zelené TZT (cca 1,5km s převýšením 140m). Zaparkovat lze podél zámecké zdi (50.5730489N, 16.1376231E).

Výhled: pohled na Adršpašsko-teplické skály, ale i na Krkonoše, Zvičinu, Orlické, Jestřebí, Soví i Javoří hory, Broumovsko, Dobrošov ad.

Historie: Rozhledna na vrcholu Čáp (také Čapí vrch, nejvyšší vrchol Teplicko-Adršpašských skal) nedaleko osady Skály (obec Teplice nad Metují, okres Náchod) je jedna z věží, která v roce 2014 vznikla z podnětu obecně prospěšné společnosti Branka. Ta v roce 2007 naplánovala výstavbu několika nových rozhleden v regionu Kladského pomezí – rozhledny na Čápu, u Žernova, u Horní Radechové a u Vysoké Srbské (směrem ke Zličsku). Od realizace dalších dalších zamýšlených rozhleden na Klůčku u Police nad Metují, u Hořiček (u Barunčiny vyhlídky) a u Velkých Petrovic se v průběhu projektu odstoupilo. Za účelem realizace projektu byla podána žádost o dotaci z EU, a ačkoli byl projekt dobře bodově ohodnocen, nebyl doporučen k financování.

Stavba nových vyhlídkových věží v Kladském pomezí se po tomto nezdaru nakonec stala součástí širšího projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“, který navíc zahrnul na české straně rozhledny Stachelberg u Trutnova a Mariánku u Horní Čermné (původně i rozhlednu u Maxovy boudy na Rýchorách, ale od jejího zahrnutí do projektu bylo ustoupeno) a na polské straně výstavbu nové rozhledny Suszyna v Radkowe, rekonstrukci rozhledny na hoře Sv. Anny v Nowe Rude a také úpravu výhledového místo Altán lásky v Kudowe Zdroji. Potřebné prostředky na realizaci projektu se podařilo získat (na druhý pokus) z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – PR 2007-2013.

Rozhlednu na Čápu, kde ještě v 50. letech minulého století stával dřevěný vyhlídkový triangl, vyprojektoval zkušený stavitel rozhleden architekt Antonín Olšina, stavebních prací se chopila společnost Tesmen spol. s r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce. Právě v areálu této firmy byly jednotlivé díly konstrukce připraveny a 10. září 2014 dopraveny až na místo vrtulníkem, kde proběhla i montáž rozhledny. Náklady na stavbu rozhledny dosáhly výše 1,4 mil. Kč.

Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo v sobotu 20. září 2014 jako součást 25. ročníku turistického pochodu „Teplicko-Adršpašská 33“. Pásku k nové rozhledně přestřihli společně starosta města Teplic nad Metují Milan Brandejs spolu s předsedou Svazu cestovního ruchu Kladské pomezí Mgr. Josefem Thérem a předsedou Správní rady BRANKY, o.p.s Zdeňkem Špringrem. Rozhlednu provozuje město Teplice nad Metují.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Urbanec (březen 2020)

 

Foto: A.Průšová (říjen 2015)

 

Foto: J.Šlapák (únor 2015)

 

Foto: J.Šlapák (listopad 2014)

 

Foto: J.Hrodek (září 2014)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: