Rozhledna Čartak v Beskydech

 

Typ/materiál: betonová věž obložená smrkovým dřevem (vysílač mobilního operátora)

Lokalita: vrch Čartak u hraničního přechodu Bumbálka (Rožnov-Makov), asi 30 km východně od Vsetína

GPS: 49.3987992N, 18.3960639E

Nadmořská výška: 953 m

Okres: Vsetín

Období výstavby: 1997

Oficiální zpřístupnění: 28. června 1998

Celková výška: 40 m

Výška vyhlídkové plošiny: 26 m

Počet schodů: 137

Otevírací doba: v nedalekém hotelu Súkenická lze zapůjčit klíč (během zimního období bývá rozhledna uzavřená)

Přístup: Zhruba 200m před hraničním přechodem Bílá/Bumbálka-Makov odbočuje z hlevní silnice č. 35 vpravo značená odbočka k hotelu Súkenická. Úzkou afaltkou je to k hotelu asi 1,5km. Zde lze zaparkovat. Za hotelem, kde končí sjezdovka ski areálu Třeštík, prochází červená a žlutá TZT, která nás přivede lesní cestou po cca 400m až k rozhledně.

Výhled: kruhový výhled a to na Beskydy, hřeben Javorníků, Malou a Velkou Fatru a za příznivé viditelnosti jsou vidět i Tatry

Historie: Jen kousek od česko-slovenského hraničního přechodu Bumbálka se od roku 1998 tyčí nová rozhledna „Čartak“. Původní záměr byl vybudovat zde pro firmu Eurotel základnovou stanici pro mobilní telefony. Správa Chráněné oblasti Beskydy vydala ke stavbě věže povolení pouze za podmínky, že objekt nenaruší ráz krajiny a bude využitelný i pro návštěvníky hor.

Projektantem stavby byla ostravská Teplotechna, která navrhla plnou konstrukci tvořenou betonovým jádrem, jež je skryté pod dřevěným pláštěm ze smrkových prken. Věž je vysoká celkem 40 metrů a ve výšce 26 metrů se nachází krytá osmiboká vyhlídková plošina, na kterou vede celkem 137 schodů. Rozhledna byla postavena v roce 1997 a pro veřejnost byla otevřena 28. 6. 1998. V roce 2009 získala nový nátěr. Náklady ve výši 120 tis. Kč pokryl z jedné třetiny majitel rozhledny, město Rožnov pod Radhoštěm (nájemce rozhledny) a ze zbylých dvou třetin společnost Polfin Ploština s.r.o. z Loučky (provozovatel rozhledny, dnes pod názvem DGS plast s.r.o., Újezd u Valašských Klobouk).

Od vybudování rozhledny se o její provoz zajišťoval nájemce - město Rožnov pod Radhoštěm, a to na základě smlouvy uzavřené na 30 let. Po vybudování Jurkovičovy rozhledny na Karlově kopci město od smlouvy na podzim 2013 odstoupilo. V současnosti rozhlednu, stejně jako horský hotel Súkenická, kde lze zapůjčit klíč k rozhledně, provozuje Horský hotel Sůkenická, spol. s r. o.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Urbanec (2021)

 

 

Foto: J.Šlapák (duben 2015)

 

     

 

    

 

     

Foto: Martin Čada (říjen 2014)

 

        

Foto: Martin Čada (2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: