Rozhledna na Zeleném vrchu v Chlumu Svaté Máří

 

Typ/materiál: cihlová rozhledna

Lokalita: Zelený vrch (též Drsný vrch, 570m) u Chlumu Svaté Máří, cca 10km západně od Sokolova

GPS: 50.1450664N, 12.5333606E

Nadmořská výška: 567m

Okres: Sokolov

Období výstavby: 1903

Oficiální zpřístupnění: 15. května 1904

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 16m

Počet schodů: 103

Otevírací doba: rozhledna je součástí rodinného domu a běžně není přístupná

Přístup: Z návsi v Chlumu Svaté Máří vede k rozhledně žlutá TZT (600m, převýšení 60m). Jedná se o asfaltovou komunikaci, takže je možné na místo dojet také automobilem.

Výhled: z okolí věže výhled na Krušné hory, Sokolov, elektrárnu Tisová, Slavkovský les

Historie: Obec Chlum Svaté Máří na Sokolovsku je známá hlavně farním a poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Nás tato obec ale zajímá kvůli rozhledně na Drsném vrchu (též Zelený vrch, dříve Chlumský vrch, 570m). V roce 1903 sem směřoval zájem Krušnohorského turistického spolku, který zde nechal pod vedením stavitele Hanse Kühnla postavit turistickou rozhlednu. Hned na jaře 1904 se pak započalo se stavbou navazující chaty s občerstvením. Slavnostně byl celý objekt zpřístupněn 15. května 1904.

                Po 2. sv. válce bylo pohostinství zrušeno, objekt přešel v roce 1948 do soukromého vlastnictví a začal sloužit k bydlení. Rozhledna byla uzavřena a tento stav trvá dodnes. Její originální architektonické ztvárnění můžeme sledovat pouze z jejího bezprostředního okolí. Zhruba padesát metrů od rozhledny bylo možné ještě na začátku nového tisíciletí navštívit nízkou triangulační věž, která umožňovala výhled do okolí z výšky cca 6 metrů. Později však byla tato konstrukce pro svoji zchátralost odstraněna a pozemek ohrazen jako pastvina. Zhruba 300 metrů jižním směrem se nachází z daleka viditelný nepřístupný stožár mobilního operátora.

                V posledních letech uvažuje obec Chlum Svaté Máří (alespoň podle informace z Místního programu obnovy venkova) o výstavbě nové rozhledny na Zeleném vrchu.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: J.Šlapák (červenec 2012)

 

Popis: Popis: chlumsvmari3  Popis: Popis: chlumsvmari1  Popis: Popis: chlumsvmari2  Popis: Popis: chlumsvmari4  Popis: Popis: chlumsvmari5

Foto: vlastní archiv (srpen 2009)

 

Popis: Popis: chlumsvmari

Foto: D.Braunstein (červenec 2005)

 

Popis: Popis: chlumsvmari-old

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: Popis: chlumsvmari-mapa1  Popis: Popis: chlumsvmari-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: