Ornitologická pozorovatelna Chomoutovské jezero u Olomouce

 

Typ/materiál: dřevěná ornitologická vyhlídková věž (pozorovatelna)

Lokalita: západní břeh Chomoutovského jezera (k.ú. města Olomouc) mezi obcemi Bohuňovice a Horka nad Moravou, 10km severozápadně od centra Olomouce

GPS: 49.6531708N, 17.2310881E

Nadmořská výška: 216m

Okres: Olomouc

Období výstavby: konec roku 2014

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 6m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 2,5m

Počet schodů: 13

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Chomoutovské jezero se nachází po pravé straně při silnici č. 446 z Olomouce na Pňovice a Uničov, pozorovatelna se nachází cca 200m od této silnice. Zaparkovat lze na začátku jezera (při silnici na Březce, 49.6543064N, 17.2307992E) asi 100m od pozorovatelny.

Výhled: na Chomoutovské jezero a přilehlou část Oderských vrchů

Historie: Dřevěná krytá ptačí pozorovatelna byla na břehu Chomoutovského jezera (90 hektarů) u Chomoutova (okres Olomouc) vystavěna na konci roku 2014. Vznikla z podnětu Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky v rámci projektu na vylepšování infrastruktury v některých chráněných území z hlediska komfortu návštěvnosti. Za zhruba 310 tis. Kč byla vystavěna firmou Kavyl, spol. s r.o. z Mohelna podle projektové dokumentace Ing. arch. Jiřího Kubáta. Pozorovatelna je doplněna informační tabulí s druhy ptáků, které je možné v lokalitě běžně vidět (racek chechtavý, slípka zelenonohá, kormorán velký, čáp bílý, chřástal vodní, potápka roháč, moták pochop, čírka obecná, červenka obecná, strnad rákosní, konipas bílý, volavka bílá, lžičák pestrý, hvízdák euroasijský, rybák obecný, moudivláček lužní, lejsek bělokrký, cvrčilka říční, kachna divoká, hohol severní, orlovec říční, orel mořský ad.). Území je mimořádné díky vytvořeným rozmanitým vodním a mokřadním biotopům a výskytu četných druhů rostlin a živočichů, zejména ptáků. Vyskytuje se zde také například bobr evropský nebo početnější populace obojživelníků (skokani zelený, hnědý, štíhlý, rosnička zelená).

                Chomoutovské jezero je původní štěrkopískovna. Po ukončení těžby sloužilo v 70. a 80. letech minulého století jako zásobárna pitné vody pro Olomouc. V roce 1993 získalo statut přírodní rezervace v rámci tehdy zřízené CHKO Litovelské Pomoraví.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: V.Vozka (prosinec 2020)

 

               

Foto: A.Průšová (březen 2020)

 

         

Foto: H.Machová (léto 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: