Rozhledna Cibulka v Praze-Košířích

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: park Cibulka v Praze-Košířích

GPS: 50.0647428N, 14.3558439E

Nadmořská výška: 302m

Okres: Praha

Období výstavby: 1820

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 13m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 12m

Počet schodů: 76

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od zastávky MHD Poštovka (ulice Plzeňská), kde se nachází vstup do parku (přes Motolský potok). Za potokem odbočit vlevo a pokračovat kolem Čínského pavilobu (vlevo na mírném návrší). K rozhledně zabočíme vpravo do kopce do lesa. Po cca 200m zabočíme vlevo do kopce - věž je na zalesněném kopečku. Od stanice MHD ujdeme celkem asi 500 metrů. Snazší je ale přístup z opačné strany ze zastávky MHD U lesíka (zda lze i zaparkovat). Do parku, resp. k rozhledně na jeho okraji, je to pěšky zdruba 100m.

Výhled: díky okolním stromům je výhled omezen na Motol, sídliště Řepy a Kotlářku

Historie: Kamenná rozhledna v parku Cibulka v pražských Košířích je nenápadnou romantickou stavbou. Jméno Cibulka bylo odvozeno od majitele zdejší usedlosti Blažeje Cibulky z Veleslavína, který tu žil na přelomu 16. a 17. století. V roce 1817 koupil usedlost kníže a vypuzený pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který si zde vybudoval honosné letní sídlo - statek přestavěl na empírový zámeček. V letech 1818 až 1824 zde nechal vytvořit přírodní park doplněný v duchu romantismu řadou drobných staveb a soch. V tomto období v parku vznikly i dvě vyhlídkové stavby: na mírném holém návrší nad Motolským potokem Čínský pavilon s dvojitým schodištěm a vnějším vyhlídkovým ochozem a na protějším vršku 13m vysokou kamennou rozhlednu v podobě umělé hradní zříceniny. Po smrti knížete v roce 1826 však zůstal park bez systematické údržby, což se podepsalo i na stavu staveb a soch. Samotná rozhledna pomalu chátrala a její interiér byl využíván jako sklad nebo klubovna mládežnického spolku. V 50. letech minulého století dokonce načas získala dřevěnou nástavbu, viz foto dole.

Po dlouhých letech bez jakékoli péče byla kamenná rozhledna opravena až v roce 2014 za zhruba 2 mil. Kč. Během těchto oprav byla rekonstruována i nedaleká poustevna, studánka a okolní sochy. Čínský pavilon, který dříve ukrýval ve svém interiéru lustry ze skleněných perel, zvonkohru, vzácné čínské sochy a vrcholovou sochu čínského mandarina se slunečníkem, postupem času zchátral a zcela zarostl vegetací. Pod nájezdy vandalů, sprejerů a bezdomovců se stal zapomenutou ruinou. Teprve na začátku nového tisíciletí byl na jižním úpatí pod tímto pavilonem vykácen porost a stavba byla později oplocena a zajištěna. Až v letech 2019 a 2020 provedla radnice Prahy 5, která v roce 2017 získala pavilon po dohodě s jeho vlastníkem na 20 let zdarma do pronájmu, celkovou rekonstrukci stavby. Tu provedla firma Alma Energo s.r.o. za cca 6,5 mil. Kč podle projetu pražské společnosti Arpema, s.r.o. (ing. arch. Petr Malinský a ing. arch. Gabriela Šatrová).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: Čínský pavilon v opravě, Ziky (leden 2020)

 

Foto: Ziky (červenec 2018)

 

Foto: Ziky (2009)

 

Foto: M.Čada (2009)

 

Foto: Ziky (2003)

 

Foto: Čínský pavilon (1910, 2003 a 2009)

 

Foto: E.Hnilička (1954)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: