Vyhlídková věž Na Čihadle v Jizerských horách

           

Typ/materiál: dřevěná rozhledna,

Lokalita: rašeliniště „Na Čihadle“ cca 3km západně od osady Smědava v Jizerských horách, cca 20km severovýchodně od Liberce

GPS: 50.8331108N, 15.2315272E

Nadmořská výška: 980m

Okres: Liberec

Období výstavby: červen 2012

Oficiální zpřístupnění: 19. července 2012

Celková výška: cca 4m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 3m

Počet schodů: 16

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: od osady Smědava (leží při silnici Desná-Hejnice) vede k rašeliništi modrá, pak žlutá TZ (celkem cca 3km)

Výhled: výhled zejména na nejbližší část rašeliniště

Historie: Vrcholové rašeliniště „Na Čihadle“ je známou přírodní rezervací Jizerských hor nacházející se 980 metrů nad mořem v sedle mezi Smědavskou horou a Černou horou. Na ploše 4 hektarů zde byla vyhlášena v roce 1987. Jméno místa, které se nachází na rozvodí Severního a Baltského moře, pochází od tradiční obživy obyvatelů Jizerských hor - čižby neboli ptáčnictví. Malí a zpěvní ptáci jako jikavci, čečetky, brkoslavové, kvíčaly a další končili na talíři ještě dlouho po roce 1872, kdy byla čižba zakázána z důvodu ochrany ptactva.

                První vyhlídková dřevěná věž byla Na Čihadle postavena dobrovolnými strážci v listopadu 1976 a svému účelu sloužila do 90. let minulého století, kdy byla pro svůj špatný stav stržena. Novou vyhlídkovou věž o výšce cca 4 metry (se 16 schody) zde v roce 1999 zbudovala Společnost pro Jizerské hory a Správa CHKO Jizerské hory v rámci programu „Stabilizace rašelinišť náhorní plošiny Jizerských hor Na Čihadle, Na Kneipě a U Posedu“. Slavnostně byla zpřístupněna 9. června 2000. Drsné klima však zapříčinilo rychlejší konec i této věže. Vyhlídka byla navíc v posledních letech svého provozu značně omezena díky okolním stromům. Osud věže se naplnil v srpnu 2011, kdy musela býta zbořena. Zároveň byl připraven projekt na její obnovu na nedalekém výhledově příznivějším místě.

                Současná patrová dřevěná rozhledna byla navržena sdružením projektantů Toinsta z Jablonce nad Nisou. Výstavbu provedli členové Jizersko-ještědského horského spolku během několika dnů z dílů, které přes zimní období vyrobili pod vedením svých mistrů učni ze Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci. Jako stavební materiál byl použit dub (dřívější předchůdkyně byly vystavěny ze smrkového dřeva), který by měl zaručit delší životnost rozhledny, a to minimálně čtvrt století.

                Obnova vyhlídky byla součástí projektu „Obnova návštěvnické infrastruktury v CHKO Jizerské hory“ financovaného z Operačního programu Životní prostředí a z prostředků společnosti Lesy ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a statutárního města Liberec. Celkové náklady na veškerá opatření v rezervaci Na Čihadle činily 720 tis. Kč, z toho vlastní vyhlídková plošina stála asi 230 tis. Kč. Slavnostně byla pro turisty otevřena ve čtvrtek 19. července 2012.     

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: V.Vozka (březen 2014)

 

          

Foto: M.Drahoňovský -  www.photo-bank.cz (červenec 2012)

 

Popis: Popis: cihadlo30  Popis: Popis: cihadlo21  Popis: Popis: cihadlo22  Popis: Popis: cihadlo23  Popis: Popis: cihadlo24

Foto: M.Čada (2011)

 

Popis: Popis: cihadlo10  Popis: Popis: cihadlo11

Foto: „Gep“ (2010)

 

Popis: Popis: cihadlo20

Foto: "kapa7557" (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: Popis: cihadlo-mapa1  Popis: Popis: cihadlo-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: